Přišla tam už v roce 1967 a byla tam až do svého odchodu do důchodu, bezmála 40 let. Ani poté ale na domov nezanevřela, občas tam ještě chodila vypomáhat.

„Kolik dětí jsem tu vychovala? To opravdu nevím. Dnes si říkám, že jsem si to měla psát," směje se žena, která přiznává, že s odchody některých dětí z domova se těžko vyrovnávala. „Nejhůř mi bylo, když od nás odcházel tehdy osmiletý Románek do Dánska, kam byl adoptován. To jsem tehdy obrečela. On neuměl jejich řeč, a tak, když mu bylo těžko, mi jeho adoptivní rodiče volali a já si s ním povídala. Brzy se ale vše potřebné naučil a dnes se tam má dobře," vzpomíná na jeden z emotivních okamžiků ve své kariéře vychovatelky Jirovcová.

Ta s dětmi z domova zažila mnoho veselých i smutných okamžiků, s úsměvem vzpomíná třeba na to, jak malá holčička, pocházející z rodiny alkoholiků, zpívala při procházkách po městě opilecké písně, které znala z hospody, a ona se ji to snažila odnaučit. „Dodnes vzpomínám i třeba na to, jak mě jedno z děvčat pozvalo na svoji svatbu do Německa. To byl pro mne také dojemný okamžik," svěřila se Deníku žena, podle níž domov od doby, kdy do něj přišla, do současnosti urazil obrovský kus cesty. 

Program oslav

16. září
18.30 vernisáž fotografií v jídelně domova
17. září
10.00 zahájení oslav v místním kině
11.30 prohlídka dětského domova
14.00 zábavný program na náměstí v Kašp. Horách
18.00 komorní koncert – Muzeum Šumavy
18. září
10.00 turnaj ve florbalu – multifunkční tělocvična

Více o dětském domově v Kašperských Horách  a jeho výročí si přečtete v pátečním vydání Klatovského deníku.