Jaro je za dveřmi, děti začnou běhat venku a jezdit na kolech. Jak se chovat, aby se jim nic nestalo, se učí od rodičů doma i ve školách a školkách.

„V mateřských školách učíme děti bezpečnosti v silničním provozu průběžně celý rok, neděláme nějaké pravidelné akce s policií,“ řekla ředitelka mateřských škol v Klatovech Dagmar Brunnerová.

„Máme tatínky dětí – policisty – kteří nám minulý rok pomohli uspořádat setkání. Při něm dětem ukazovali, co vše mají policisté v autě, co vše nosí při sobě, pouta, pistole, obušky, vysílačky, to se dětem moc líbilo. Bezpečnost probíráme vždy hlavně na začátku roku, kdy přichází do školky nové děti, a před prázdninami. Učíme je, na co si dávat pozor, aby se jim něco nestalo. Využíváme formy her, užitkového prožitku, nemá smysl se před děti postavit a jen jim o tom povídat. Stavíme silnice, dopravní značky, pak si hrajeme na různé dopravní prostředky, různé dopravní situace, jak přecházet, jak si dávat pozor na auta. Zařazujeme i příběhy, aby se děti naučily, jak se chovat, například když se ztratí v obchodním domě nebo když k nim přijde někdo cizí a chce je někam lákat,“ doplnila vedoucí učitelka mateřské školy ve Studentské ulici Jitka Luňáková.

Na základních školách v Klatovech pro děti připravují přednášky o bezpečnosti i různé bezpečnostní akce. „Minimálně jedenkrát za rok se domlouváme s policií na přednáškách o bezpečnosti na různá témata. Myslím si, že to děti zajímá a uvítají to. Hlavně děti na druhém stupni, které už tomu více rozumí a zapojí se i případnými otázkami. Určitě to svůj účel plní, přednášky jsou vždy zajímavé a užitečné,“ sdělil zástupce ředitele základní školy v Komenského ulici v Sušici Roman Lupíšek.

Na přednáškách ve školách většinou přednáší klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. „Děláme pro děti spoustu akcí, při kterých jim ukazujeme, jak se chovat na silnicích, jak správně přecházet, učíme je dopravní značky. Minulý rok jsme dělali pro děti z mateřských škol akci „Zebra se za tebe nerozhlédne“, kde už podle názvu je jasné, že šlo o akci, kde se děti učily, jak správně přecházet přes přechod. Děti druhých a třetích tříd základních škol dostávají takzvaný Ajaxův zápisník, který pak společně při přednáškách vyplňujeme. Tento zápisník dostanou všechny děti na všech školách. Školy také spolupracují se společností BESIP, se kterou připravují bezpečnostní akce,“ informovala Ladmanová.