„Rozhodl jsem se, že otevřu hradní kroužek, kde se budeme zabývat dějepisem, ale trochu praktičtěji. Bereme to trochu z hradní stránky, kdy si děti zkouší například archeologii a zároveň se stávají průvodci, kdy mapují hrad a zjišťují o něm různé informace. Poté budou hradem provádět svoji třídu. Kroužek začal v listopadu a končí v květnu a máme sedm členů, uvidíme, zda bude pokračovat i v příštím roce,“ řekl učitel, který kroužek vede, Michal Mašek.

Čarodějnice v Nýrsku.
FOTO: Děti si vyhrály i pochutnaly

Během kroužku měly děti několik archeologických setkání, kdy hledaly různé předměty. Tento zážitek jim umožnily pracovnice archeologického oddělení Památkového ústavu v Plzni, které tam od loňského roku dělají průzkum. „Loni jsme začaly dělat záchranný průzkum v souvislosti s obnovou dlažby mezi věží a vstupem do vnitřního hradu. Trochu se práce rozrostly o průzkum severozápadního parkánu, protože jsme odhalily historickou dlažbu a v ní propady, které vznikly už dávno pod dlažbou. Jsou tam vidět různé zdi přezděné přes sebe a zdi z nejstaršího období hradu. Nebylo možné dojít k příčině propadu v místě průzkumu, kde probíhal vloni, proto jsme ho musely rozšířit. Děláme tak sondu, se kterou se musíme dostat tři metry do hloubky, v podstatě na dno hradu před pozdně gotickou přestavbou,“ sdělila jedna z archeoložek Linda Foster.

Opodál se do práce pustili žáci. „Zapojili se do archeologického průzkumu, kdy jsme jim vyčlenily jednu sondu s novějšími navážkami, kde se dostanou postupně ke středověkým konstrukcím,“ uvedla Foster.
Děti byly do práce zabrané a nemohly se dočkat nějakého nálezu. „Práce mě baví, chtěla jsem se do kroužku přihlásit. Našla jsem podlahu, asfalt, nějaké kosti a uhlí. Zajímá mě tahle práce, jsem zvědavá, co vše najdeme,“ popsala osmiletá Růžena Kouřilová, se kterou pracovala Eliška Písařová, která přiznala, že ji práce baví, ale neví, zda by chtěla být archeoložkou.

Národní finále minižákyň U12 2018: Klatovy - Žabiny Brno
Klatovští basketbalisté U12 vybojovali na národním finále 7. místo