Včera ráno nemohla Natálka Marešová z Pačejova ani dospat. Tolik se těšila do školy. Spolu s ní usedlo po dvouměsíčních prázdninách do lavic základních i středních škol tisíce dětí a studentů.


„Dostala jsem od Ježíška tašku s Barbie. Už jsem se nemohla dočkat, až si ji vezmu do školy,“ řekla Deníku Natálka, dlouhovlasá malá slečna, kterou do první třídy Základní školy v Pačejově doprovázeli oba rodiče. Natálčina maminka Jana Marešová přiznala, že byla před zahájením školního roku mnohem nervóznější než její dcera. „Natálka se opravdu hodně těšila a školu bere vážně. Mám strach, aby o své ideály nepřišla, aby ji ve vztahu ke škole hned na začátku něco nezklamalo,“ upřesnila Natálčina maminka.


Spolu s Natálkou Marešovou usedl do jedné z lavic prvního ročníku pačejovské ZŠ také Radek Vlk. Podle slov jeho tatínka Radka však chlapec nesdílel stejné nadšení jako Natálka. „Jestli se těšil do školy? Myslím, že tak napůl,“ přiznal Radek Vlk starší, který stejně jako ostatní rodiče doprovázel svou ratolest první školní den na cestě do školy. Se školními povinnostmi má však Radek Vlk už zkušenosti. Do pátého ročníku totiž nastoupila včera jeho dcera.


Hned po skončení prvního školního dne směřovaly kroky většiny rodičů do papírnictví. „Něco jsme nakoupili už dopředu, jako například pár věcí na tělocvik, různé pomůcky, ale hlavně vybavení domů,“ upřesnil Radek Vlk.


Na nový školní rok se spolu s deseti pačejovskými prvňáčky těšila i jejich třídní učitelka Jaroslava Hromádková. Ta ve školství pracuje už 27 let. „Většinou mám prvňáky, druháky nebo třeťáky. Čtvrťáky jsem měla jen jednou,“ říká Hromádková.


Je deset dětí ve třídě ideální počet pro výuku? „Na práci ve třídě ano, jenže když pak přijdou nemoci a máte ve třídě opravdu málo dětí, je to horší,“ vysvětluje třídní učitelka pačejovských prvňáčků.


Všichni pačejovští školáci dostali se zahájením nového školního roku pěkný dárek, a to v podobě nové školní jídelny. Ta vyrůstá na místě původní jídelny, práce v těchto dnech finišují. „Od dnešního dne se zde školáci mohou stravovat, ale zatím jen tím způsobem, že sem budeme dovážet hotová jídla z mateřské školy v Pačejově – Nádraží. S vařením se zde začne zhruba po dvou týdnech,“ upřesnil starosta Pačejova Vladimír Smolík, který přišel včera přivítat školáky a popřát jim úspěšný školní rok.