Vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuku v těle, vysoký cholesterol. To jsou problémy, které v dnešní době mají i děti školou povinné. Děti na Klatovsku tloustnou a leniví. Může za to především jejich způsob života a přejídání.
„Zaznamenali jsme větší nárůst obezity u dětí školou povinných. Je to ale rozhodně dáno tím, že se děti přejídají, méně se hýbou a místo sportu sedí doma u televize nebo u počítače, pijí kolu a jí třeba brambůrky,“ říká lékařka pro děti a dorost v Klatovech Vladimíra Šafránková.
Obezita trápí předškoláky, školáky i mládež kolem 16 až 18 let věku. „Za tento stav mohou především rodiče a jejich výchova. Někde bohužel mají na obezitě podíl rodinné dispozice, které děti podědí, jinde má na to vliv právě jejich způsob života. Právě rodiče by ale měli být v tomto důslední a nutit své děti k pohybu a sportovním aktivitám,“ dodala další z dětských lékařek Zdena Jelínková.
Z průzkumu, který Deník udělal ve dvou třídách v Základní škole v Plánické ulici v Klatovech, kde jsme navštívili jednu první a jednu třetí třídu, jsme zjistili, že zhruba 70 % dětí ráno doma před odchodem do školy nesnídá. Po cestě do školy si mnohé děti samy bez dohledu rodičů kupují svačinu. Peníze však většinou utrácejí za koláčky, buchty, sladké rohlíky, šátečky či koblihy. Někteří si tyto pochutiny nosí již z domova. Opravdovou zdravou svačinu doplněnou ovocem nebo zeleninou, kterou jim připravili doma rodiče, nosí tak 20 % těchto dětí.
S pohybovými aktivitami dětí mají problémy i učitelé tělesné výchovy. „Některé děti mají skutečně problémy se základními cviky, jako je kotoul, skok přes kozu, šplh, ale i se základy gymnastiky. Může za to hlavně to, že děti nesportují a mají strach pouštět se do některých cviků. Je dost velká řada také těch dětí, které se s podobnými cviky poprvé setkají až ve škole. Proto jako učitel tělocviku mám ztíženou pozici,“ řekl Deníku učitel tělesné výchovy v Základní škole Strážov David Gajdušek.
„Svačinu mám pokaždé jinou. Někdy mám nějakou housku, jindy jogurt s rohlíkem. Když nestihnu snídani, vezmu si do školy i nějakou buchtu. Žádnému sportu nebo kroužku se sportovní tematikou se po vyučování nevěnuji,“ řekla Deníku Hanka, žačka osmé třídy ZŠ v Komenského ulici v Horažďovicích. Její spolužák Pavel z pátého ročníku je na tom obdobně. „K svačině nosím namazanou housku nebo rohlík, někdy dostanu buchtu nebo něco sladkého. Svačinu mi doma připravují rodiče. Když přijdu domů ze školy, tak si rád hraji hry na počítači, ale chodím i na fotbal,“ dodal Pavel.
Na některých školách mají bufety nebo automaty na limonády, bagety nebo sušenky. Zde dokáží děti utratit veškeré peníze, které od rodičů dostávají jako kapesné.
Rodiče by se opravdu měli dětem více věnovat. Mnohé děti s nadváhou nebo trpící obezitou mají již v nízkém věku vysoký krevní tlak, mají vysokou hladinu tuku v těle, trápí je vysoký cholesterol. To není dobré pro jejich další zdravý vývoj. Mohou se tam totiž i v pozdějších letech objevit i jiné komplikace, kterým bychom měli včasně předcházet změnou stravovacích návyků a sportovními aktivitami. Děti podle odborníků žijí tak, jak žijí jejich rodiče,“ informuje zástupce přednosty dětského oddělení Klatovské nemocnice Robert Nekl. Ten si myslí, že dvě hodiny sportu, který mají děti většinou během týdne ve škole, určitě ke zdravému vývoji dítěte nestačí. „Dítě nemusí chodit do žádného sportovního kroužku, aby mělo pohyb. Stačí, když si bude hrát venku s kamarády, běhat, jezdit na kole. Je to určitě mnohem lepší než sedět doma. Škola víc sportovního vyžití dát dětem ale nemůže, a to si musí rodiče uvědomit,“ dodal lékař.