Celkem mírní byli na vedení své obce chanovičtí školáci, kteří své radní ohodnotili celkově dvojkou. Nejhorší známku dostali chanovičtí radní za dopravní spojení, jinak osmáci i deváťáci spíše chválili.

V oblasti kulturního vyžití ohodnotili Chanovice osmáci mezi jedničkou a dvojkou, deváťáci hodnotili jedničkou. Školákům se líbí mnoho různých akcí pro všechny věkové skupiny, osmákům chybí více koncertů pro mladé, možná kino.

Výbornou oznámkovali žáci deváté třídy sportovní vyžití, líbí se jim asfaltové hřiště, cvičné fotbalové hřiště, sportovní akce. Postrádají naopak basketbalové koše v tělocvičně. Od osmáků dostala obec chvalitebnou. „Chybí hřiště na čutanou, koupaliště nebo pěkný rybník,“ píšou ve svém hodnocení.

Obě třídy se shodly v hodnocení životního prostředí, za které dostala obec dvojku. Školákům vadí hluk a piliny z chanovické dřevozpracující firmy, osmáci navrhují lepší péči o rybník Ohrada na návsi a více laviček v okolí Chanovic (hlavně na naučné stezce a v okolí rozhledny).

Za dopravní spojení dostala obec od deváťáků trojku, od osmáků dvě až tři. Dětem vadí proplácení lístků jen žákům z jiných vesnic, špatné přepravní podmínky v autobuse, že autobus jezdí pozdě. Vadí jim také chybějící spojení do Blatné a přivítali by více spojů do Horažďovic. Obě třídy se také shodly v tom, že jim vadí nepořádek kolem čekárny. „I když je to hodně naší zásluhou,“ přiznali sebekriticky osmáci.

Druhou oblastí, ve které se shodly obě třídy, je pomoc radnice škole. Od „devítky“ dostala obec 1 (velká!) a od „osmičky“ 1 – Jednoznačně bez komentáře. Deváťáci přidali ještě PS: „Chceme častěji pana starostu na besedu do školy.

Mimořádnou pochvalu dostala obec za rovnoměrné rozdělení financí do všech vesnic a právě za velkou podpoporu školy.

close zoom_in close zoom_in
Chanovičtí osmáci
close zoom_in close zoom_in
Chanovičtí deváťáci

Pohled starosty na vysvědčení

close zoom_in

Názory na dění v obci, na priority při výběru aktivit obce, na potřeby občanů a celkové směrování obce vycházejí z požadavků občanů. Osobně mne zajímají názory především lidí trvale v našich vesnicích žijících. Zajímavé a podnětné jsou i názory vás, mladých občanů. Opakovaně jsem dělal s vámi, žáky naší školy, dotazníkové průzkumy s tím, že jsme jednotlivá témata poměrně podrobně probírali.

Nejprve musím říci, že řadu roků zastupitelstva Obce Chanovice považují za velmi potřebné mít v místě úplnou mateřskou a základní školu. Obec pro zachování a provoz školy dělá celou řadu kroků. Ať se to týká obnovy a modernizace všech tří školních budov, vybavení tříd, zajišťování dopravy, údržby okolí budov či výstavby nových zařízení, jako je nová školní kuchyně s jídelnou, tělocvična, venkovní sportoviště, zázemí pro kulturní akce, školní knihovna, apod. Každý rok je z obecního rozpočtu na provoz školy a související potřeby vyčleněno v průměru kolem dvou a půl milionu korun. A v posledních třech letech začínáme kalendářní rok s rozpočtem kolem devíti milionů.

Nyní k písemným podnětům, tak jak jste mi je vy, žáci osmé a deváté třídy, předložili.

U mnohých negativních jevů určitě můžete pomoci s jejich řešením i vy, naši žáci.

Kulturní vyžití – chybí vám kino. Bohužel v dnešní době zřídit kino na vesnici naší velikosti je nereálné. Je zde tvrdá konkurence televize, satelitů počítačů, přehrávačů, apod. Koncertů různých žánrů a dalších kulturních programů v naší obci je za rok několik desítek. Bohužel návštěvnost mladšího publika je poměrně malá.

Sportovní vyžití – chybí vám hřiště na „čutanou“. Ale volně je přístupné nové asfaltové hřiště a sousedící travnatá obcí udržovaná sportovní plocha a hned v sousedství pískové hřiště. I v tělocvičně bych vás viděl rád mnohem častěji. Již třetí rok není pronajímán rybník mezi Dobroticemi a Holkovicemi a je udržován pro rekreační koupání. Bohužel s výstavbou a provozem nových koupališť je to též nereálné. Další vybavení sportovišť včetně tělocvičny souvisí s finančními možnostmi obce.

Životní prostředí – zde upozorňujete na prašnost, hlučnost, světelné náležitosti a další vlivy z místní dřevozpracující firmy. Jsou dokončovány a upravovány nové provozy v areálu firmy. Výše popsané negativní vlivy jsou postupně utlumovány. Musím zde upozornit na velkou vstřícnost našich občanů při rozšiřování firmy. Firmy, která přináší zaměstnání stovkám lidí v širokém okolí. Upozorňujete na nepořádek u návesního rybníka. Ten je několikrát ročně čištěn, ale bohužel stále jsou lidé, kteří tuto vodní plochu používají jako odpadkový koš.
S tím souvisí i počet laviček rozmístěných v našich vesnicích. Jejich počet je poměrně velký. Ale opět hodně peněz obec stojí jejich opakovaná údržba a neustále prováděný úklid v jejich okolí.

Dopravní spojení – vadí vám velký provoz kamiónů a stav hlavních silnic. Pro zlepšení byla postavena nová silnice Chanovice – Oselce. Ta přinesla podstatnou pomoc pro dopravní opatření. Předtím byly za dvacet milionů opraveny silnice na Kasejovice a od Defurových Lažan. Nyní, po otevření nové silnice, se podařilo zajistit za více než dva miliony opravu silnice z Chanovic na východ. A jsou připravovány generální opravy místních komunikací v Chanovicích. Bohužel náklady na opravy jsou odborníky odhadovány na zhruba dvanáct až patnáct milionů korun. Další připomínky jsou k četnosti autobusových spojů. Zde musím říci, že i na stávající počet autobusových linek obec ze svého rozpočtu musí podstatně přispívat.

U řady bodů, jako například pořádek u čekáren, pořádek po vesnicích, odhazování odpadků, využívání možností sportovního či kulturního vyžití, je jistě možnost z vaší strany mnohé ovlivnit. Ona totiž ta naše obec se šesti vesničkami není moje, není zastupitelstva, ale je nás všech a nám musí společně záležet na tom, v jakém prostředí žijeme a jak se na dění podílíme. Témat k vysvětlování a informování, jakožto i k hledání řešení je mnoho, proto na závěr slibuji, že v květnu si přijdu zase o vašich podnětech s vámi do školy popovídat.

Petr Klásek, starosta Chanovic