Do kolinecké základní školy i školky budou děti od příštího školního roku dojíždět z okolních obcí zadarmo. Na červnovém zasedání o tom rozhodli zastupitelé městyse.

„Vzhledem ke klesajícímu počtu dětí se zastupitelstvo rozhodlo poskytovat příspěvek na dojíždění dětí z částí Kolince i odjinud. Příspěvek ve výši sto procent jízdného bude proplácen rodičům nebo zákonným zástupcům dětí. Připravena je i kalkulace pro místa, kam nezajíždí autobus veřejné dopravy,“ vysvětlil starosta Kolince Pavel Princ.

Pro menší děti, které dojíždějí do mateřské školy, bude v autobuse, který z okolních obcí děti vozí, zajištěn také pedagogický dozor. „Rodiče tak nemusí mít strach posílat malé děti autobusem do školky, pedagogický pracovník děti ráno u autobusu převezme a odpoledne je zase přiveze zpět,“ doplnil Princ.

„Je to hlavně zrovnoprávnění dětí z Kolince, které mohou do školy chodit pěšky zadarmo, a dětí z okolí, které za dojíždění platí. Pro počet dětí v naší škole to může hrát roli u obcí směrem k Velharticím, které děti svážejí do školy autobusem, i když pro rodiče proplácení jízdného asi rozhodující nebude,“ myslí si ředitel Základní školy Kolinec Stanislav Vrba.

Většinu rodičů tento krok zastupitelů zřejmě potěší. „Všem z vesnice to pomůže. Do Kolince dojíždíme se dvěma dětmi každý den osm kilometrů a každá koruna je dobrá. Myslím, že to vymysleli dobře, i když s tím klidně mohli přijít i dříve,“ pochválila rozhodnutí zastupitelstva Libuše Maxová z Malonic.

Problémy s malým počtem dětí řeší téměř všechny obce na Klatovsku. Delší dobu už například spolupracují školy ve Velharticích a Hlavňovicích. Do prvních tří ročníků chodí děti z obou obcí do hlavňovické školy, od čtvrté třídy pak do Velhartic. Děti mezi oběma obcemi i z okolních obcí do školy navíc vozí obecní školní autobus.