Od 23. hodiny do 11. dopolední, tedy za 12 hodin, spadlo na Šumavě většinou od 10 do 30 mm srážek ve formě deště. Nejvíce podle ČHMÚ naměřila stanice Prášily (43 mm), Bučina u Kvildy (35 mm), Hojsova Stráž (31 mm) a Železná Ruda (27 mm). Dešťové srážky mají pokračovat až do nočních hodin. Meteorologové očekávají, že ještě spadne 10 až 25 mm, na návětrnné straně Šumavy ojediněle kolem 30 mm. V noci na středu budou dešťové srážky přecházet ve sněhové a dále slábnout.

Otava na třetím povodňovém stupni

Na 2. stupeň povodňové aktivity (SPA) čili pohotovost v úterý během dopoledne vystoupaly Vydra a Otava v Rejštejně a v Sušici, a to chvíli před jedenáctou dopolední. Křemelná se v 11 hodin držela na 1. SPA. Po 13. hodině překročila Otava v Rejštejně průtok pro 3. SPA, tedy ohrožení (115 m3/s). V půl třetí odpoledne byl průtok 131 m3/s (a hladina ve výšce 190 cm).

Během úterního dopoledne se průtok v Otavě, která vzniká soutokem Vydry a Křemelné, průtok téměř zdesetinásobil, z necelých 10 metrů krychlových za vteřinu na více než 90 m3/s. Ve tři hodiny opodledne již průtok na Otavě v Sušici dosahoval 117m3/s, výsška hladiny stále stoupá.

Oproti tomu na Vydře v Modravě se hlasina ustálila na 147 centimetrech a nejspíše zůstane na druhém povodňovém stupni. Podobná situace je i ve Stodůlkách na Křemelné. V Rejštějně je Otava ve tři hodiny odpoledne stále na třetím stupni, hladina řeky se stále pohybuje a je mezi 185 a 190 centrimetry.

V Sušici třetí stupeň

V podvečer už Vydra v Modravě kulminovala, stejně jako Křemelná ve Stodůlkách. Oproti tomu Otava v Sušici dosáhla třetího stupně, kdy hladina stoupla na 177 centrimetrů a průtok na 130m3/s. V Rejštějně však začala Otava již pozvolně klesat.

Hladina Otavy se zvedá také v Katovicích u Strakonic, kde se hladina zvedla z obvyklých 80 centimetrů na téměř dvojnásobek a přibližuje se k 1. SPA. Na prvním stupni už je v podvečer Teplá Vltava v Lenoře, která vystoupala ke 140 centimetrům.

V půl deváté večer už Otava v Sušici klesla pod úroveň třetího povodňového stupně. Před devátou hodinou se totéž stalo v Rejštejně. Vlna šíří ke Strakonicím, kde se hladina před devátou hodinou pomalu zvedá k prvnímu stupni povodňové aktivity.

Kolem půlnoci Otava u Strakonic kulminovala, v Sušici se pak klesla téměř k prvnímu povodňovému stupni. Na 1. SPA už byla v Rejštejně.

Na Šumavě meteorologové čekají trvalé a vydatné srážky až do středečního rána. Během noci se bude ochlazovat a déšť přejde ve sněžení. Sněžit má nejprve v polohách nad 1100 m, ke středečnímu ránu hranice sněžení klesne k 700 m n. m.

Ve středu má být na jihozápadě zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. V polohách nad 700 m bude ve všech polohách občas sněžit. Odpoledne srážky ustanou a večer se oblačnost bude protrhávat.