V současné době město Hartmanice připravuje rekonstrukci památníku na Zhůří, což zahrnuje i úpravu okolí kamene. „Měl by se tam vyčistit příkop, udělat nové informační tabule a osadit lavička pro turisty. Především by mělo dojít k celkové rekonstrukci pomníku. Pomník, který tam stojí, je na místě od roku 2000, takže po 22 letech dostane nový kabát,“ uvedl starosta Hartmanic Pavel Valdman.

Předpokládaný termín prací je v květnu, kdy se tam ještě uskuteční oslavy osvobození 5. května. Následně začnou práce, které ale budou muset být hotové během jednoho měsíce, protože k výročí vylodění v Normandii 90. pěší divize, tedy o prvním červnovém víkendu, by se měl pomník odhalovat.

Hlášeno policii 

Ale i když se začíná s pracemi v květnu, desky chybí už nyní. Starosta na to policii připravil. „Sundal jsem je a nahlásil to na policii, aby věděli, že až budou lidé hlásit, že tam nejsou, že nejde o krádež. Desky jsou na přebroušení, nápis dostane novou podobu i znaky a podobně,“ uvedl Valdman.

Náklady na celkovou rekonstrukci budou zhruba půl milionu korun. Ohledně financování oslovuje starosta Plzeňský kraj i okolní obce a města s žádostí o finanční podporu.

Za akcí stojí kromě starosty také Zdeněk Roučka, který byl i u zrodu pomníku v roce 2000.