První dřevaři už přijíždějí, pracovat by měli začít po 08:00. Policisté už jsou na Modravě a čekají na zprávy z míst těžby, kam se rozjedou poté, co jim Správa Národního parku Šumava (NPŠ) oznámí, že se tam ekologičtí aktivisté pohybují, zjistila ČTK.

Ve středu bylo Na Ztraceném u Modravy 76 aktivistů, o 33 více než o den dříve. „Dnes nás tu bude zhruba stejně jako včera. Nyní je tu přes 50 lidí a další přicházejí,“ řekl ČTK z místa blokády její mluvčí Mojmír Vlašín. Podle něj přijíždějí lidé z celé země, ale také ze Slovenska a ohlásili se Poláci. „Budeme pokračovat v blokádě. Stále tvrdíme a máme pro to důkazy, že kácení v této lokalitě je nelegální,“ dodal.

Ve středu bylo na místě kolem 45 policistů, dnešní počet zatím mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová neupřesnila. Na služebnu ve středu předvedli 26 lidí, další z prostoru pro těžbu vyváděli. „Dorazili jsme na Modravu a čekáme na zprávy z míst těžby. Jsou tu policisté z pořádkové jednotky, antikonfliktního týmu a pořádkové služby,“ uvedla. Policie i aktivisté potvrdili, že ve středu nevznikl žádný konflikt. Ekologové si ale stěžovali na stupňující se údajnou agresi dřevorubců. Policie ale zatím žádné oznámení neeviduje.

Podle Vlašína správa parku „ztratila jakoukoli soudnost“, neboť chce nasadit na místě těžkou techniku, tedy harvestory. Správa parku ve středu potvrdila, že je připravena je využít. „Mohou zcela zdevastovat půdní povrch v této podmáčené části. Chování správy je pro nás dalším důkazem toho, že jsme tady správně,“ řekl Vlašín. Podle něj se aktivistům osvědčila středeční metoda přivazování dvojic ke stromům, která prodloužila zásah policie na několik hodin. Dva lidé byli spojeni řetězem, který byl v silné ocelové trubce, v níž měli také ruce. Něco takového prý aktivisté znovu použijí a ještě prý mají připraveno překvapení.

Policisté, kteří přijíždějí po oznámení správců parku, zasahují proto, že se aktivisté neoprávněně zdržují v místě označeném pro těžbu. Účastníci blokády podali trestní oznámení, v němž tvrdí, že se dřevo těží nelegálně.

Dřevaři by dnes, podobně jako v pondělí, úterý i ve středu, měli porazit zhruba 300 stromů. „To, že je na místě policie, je důkazem toho, že Šumava je na území právního státu. Náš postup je zcela podle zákona, což řekl jasně soud i Česká inspekce životního prostředí,“ uvedl mluvčí NPŠ Pavel Pechoušek.

Aktivisté prosazují, aby se v dříve bezzásahové lokalitě napadené stromy nekácely. Tvrdí, že park postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle šéfa parku Jana Stráského i ČIŽP nejsou třeba. Park označil ke kácení 4000 stromů. Podle správců parku je tyto stromy nutné sanovat do deseti dnů, jinak z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje osmi až desetinásobek dalších stromů.