Důležitou návštěvu měly ve čtvrtek 1. září Dešenice. Městys v soutěži Vesnice roku 2011 Plzeňského kraje získal zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí a je tak mezi třinácti zástupci krajů, kteří bojují v celostátní soutěži Zelená stuha ČR.

Hlavním organizátorem soutěže je občanské sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, jehož zástupci společně se zástupci ministerstva životního prostředí přijeli do Dešenic posoudit šance zástupce Plzeňského kraje.

„Komise si prohlédla v oddychové zóně mokřad Mokrouš, za který byly Dešenice oceněny zelenou stuhou. Mokřad vznikl v loňském roce za finančního přispění nadace VIA i soukromých osob a firem, ale hlavně díky obyvatelům Dešenic, kteří odpracovali brigádně 1200 hodin,“ informovala kronikářka Dešenic Eva Kratochvílová.

V Dešenicích si komise prohlédla ještě náves s kostelem sv. Mikuláše a tvrz, jejíž severní část se právě opravuje. Členové komise pak navštívili i další části městyse. „V Datelově a Městišti navštívili kapličky a vodní hamr, v Děpolticích se jim líbil kostel sv. Isidora. Jak Dešenice v soutěži uspěly, se dozvíme 27. září, kdy pojedou zástupci městyse do Senátu České republiky na slavnostní vyhodnocení,“ doplnila Kratochvílová.