„Každý den jezdím sama autobusem. Co se potuluje za podivné lidi v bufetu a okolí ČSAD, je hrozné a není to jen můj názor. Proč si ČSAD neudělá pořádek ve svých prostorách (opilci v bufetu, spí v hale, močí v okolí budovy) ??? Normální lidé (kteří platí ČSAD jízdenky a opravdu cestují, se raději bufetu a hale vyhnou, aby předešli nějakému konfliktu s těmito lidmi. Proč to ČSAD neřeší přes nějakou ostrahu, popřípadě městskou policii a tyto lidi nevykáže ze svých prostor. Bufet a hala mají sloužit především cestujícím, kteří ČSAD přináší peníze, a jistě by si něco dali i v bufetu, kdyby tam bylo bezpečno," takový email přišel do redakce od jedné naší pravidelné čtenářky. Deník proto vyslal na namátkovou kontrolu autobusového nádraží svého redaktora. A jaký byl výsledek?

Čtvrtek, 7. března, 9:06 hodin

Přijíždím na autobusové nádraží v Klatovech. Nástupiště jsou prázdná, sem tam projde některý z řidičů. Všude je klid. Dívám se kolem sebe, kde uvidím nějaký nepořádek. Kromě vajglů hned na začátku nevidím nic neobvyklého. V čekárně sedí dva cestující. V rohu doplňuje náplně do nápojového automatu jeden pracovník soukromé firmy. V bufetu u stolku stojí dva lidé u piva. Žádnou podezřelou osobu či bezdomovce tady nikde nevidím. Ptám se tedy jedné z cestujících, zda se na nádraží cítí bezpečně. „Nemám důvod se něčeho bát, nejezdím tak často, ale většinou tu nejsem sama a nikdy jsem tu neviděla nic, co by mě nějak pohoršovalo," říká cestující Markéta Trnková.

Pak jsem zamířil za vedoucím provozu ČSAD Klatovy Jaroslavem Křepelem.

„Kdybych tvrdil, že se tu bezdomovci neobjevují, lhal bych. Objevují se tady, jsou tady někdy celý den, jindy je tu nevidíte třeba několik dnů, týden, pak přijdou na chvilku a zase zmizí. Myslím si ale, že tady máme situaci pod kontrolou a když se tu někdo takový objeví, snažíme se ho usměrnit a donutit k odchodu. Sloužíme tu nově do 17 hodin. Budova nádraží je ale otevřena až do 19 hodin. Co se tu děje ty dvě hodiny, nevíme," vysvětluje Křepel.
Asi nejvíce se asi takové osoby soustřeďovaly v době, kdy jsou venku mrazy nebo nevlídné počasí. To prý byli bezdomovci i hluční a ČSAD je muselo usměrňovat. Teď prý žádné problémy nejsou.

„Problémy bývaly i na toaletách, kdy se bezdomovci zamykali v kabinkách a dělali tam nepořádek. Teď si cestující klíče od toalet mohou vyzvednout na pokladně. Snažíme se udržovat pořádek jak na sociálním zařízení, tak v budově a v celém areálu," pokračuje Křepel.

Policii na bezdomovce však nikdy ČSAD volat nemuselo.

Že je na nádraží klid, tvrdí i provozovatelka bufetu v budově autobusového nádraží Petra Peťulová. „Občas se tu nějaký takový člověk objeví, od ledna je tady ale klid, žádné problémy nejsou. Nemají peníze, takže co by v bufetu dělali. Jsem tu už osm let a ohroženě se tu rozhodně necítím," sdělila Peťulová.
Rozhodl jsem se tedy, že se podívám i na to, jaká situace je na sousedním vlakovém nádraží.

Vlakové nádraží, 9:40 hodin

I zde je klid. Na chodbách jsem nepotkal jediného člověka, na peronu byl také klid. V nádražní čekárně ležel jeden podivný muž na lavicích a opodál seděla jedna starší dáma.

„Přijela jsem vlakem, ale ujel mi autobus do města, a tak čekám na další. Abych nemusela stát venku, využívám čekárny. Když jsem sem vešla a viděla tady ležet muže na lavici, nejdříve jsem váhala, ale nakonec jsem si řekla, že tu přeci jen jsou ženy v pokladnách a prochází tu železniční personál, a tak se mi snad nemůže nic stát. Určitě to na mě ale nepůsobí dobře, je to zvláštní pocit. Necestuji často a tak jsem se s něčím takovým ještě nesetkala," sdělila Deníku Vlasta Špatenková.

Na místech, kde je podle čtenářů nebezpečno, byl tentokrát klid. Určitě se ale budeme tématu i nadále věnovat.