„Je to den pro zdraví, takže jsem si nechal změřit tlak a glykémii, ještě se podívám, co dalšího tady nabízejí,“ rozhlížel se Antonín Černý z Libkova na Domažlicku. O měření krevního tlaku, podkožního tuku nebo hladiny cukru v krvi mělo zájem mnoho návštěvníků letošního klatovského Dne pro zdraví, sál kulturního domu jim toho ale ve středu nabízel víc.

„Je to akce určená pro zdravotně postižené i pro veřejnost, letos se v našem městě koná už počtvrté, “ informoval Edmund Póč, předseda Svazu zdravotně postižených Šumava Klatovy, který Den pro zdraví pořádal společně s Městským kulturním střediskem Klatovy. „Máme tu asi 15 firem nebo organizací, většinou z Klatov, ale i z Plzně nebo z Prahy. Přímo pro zdravotně postižené jsou určené některé z prezentací, nabízejí se tady třeba protetické pomůcky. Široká veřejnost si pak může koupit zdravé potraviny či kosmetiku, velký prostor tady má z klatovských organizací střední zdravotnická škola nebo oblastní charita, účastní se i zástupci Konstantinových Lázní a další,“ doplnil Póč.

Střední zdravotnická škola z Klatov představila své tři obory a měla u většiny svých stolků plno. „Během předchozí hodiny tu bylo možná padesát lidí,“ řekla nám hodinu po začátku akce studentka třetího ročníku Lucie Vyhňáková, která lidem měřila podkožní tuk. Zástupkyně ředitele školy Věra Pavlíčková doplnila: „Kromě měření tlaku, hladiny cukru v krvi a podobně jsme připravili i módní přehlídku uniforem zdravotních pracovníků nebo ukázky první pomoci, studentky oboru kosmetička také nabízejí líčení.“

Se životem zdravotně postižených lidí se návštěvníci mohli seznámit prostřednictvím cvičitelů asistenčních psů, kteří dorazili až z Prahy, následovala beseda s nevidomou dívkou, dále se představila skupina Dancing Rollers s ukázkami tance na invalidním vozíku. „Program se mi líbí, dala jsem si tu změřit tlak a viděla jsem to vystoupení na vozíku a přehlídku té zdravotní školy,“ dozvěděli jsme se od Marie Bauerové z Klatov. Spokojená byla i další z oslovených účastnic. „Já sem chodím každý rok, zamlouvá se mi ta akce moc, protože člověk vidí leccos nového. Jsem diabetička, tak se podívám, co tady mají, zajímá mě i měření toho cukru v krvi a ty ostatní kontroly,“ prozradila Eva Boříková z Klatov.