Obtěžuješ slušné lidi? Děláš nepořádek? Vyvoláváš konflikty? Mají s tebou práci státní i městští policisté? Tak se seber a táhni z našeho města. A aspoň čtvrt roku se sem nevracej. Jinak můžeš svůj brloh vyměnit rovnou za vězení. Tak by se dala ve stručnosti shrnout taktika, kterou v boji s problémovými lidmi začaly používat některé radnice, mezi nimi i ta klatovská. Opatření, které by mohlo přispět ke zklidnění situace ve městech, kde nepřizpůsobiví stále více obtěžují slušné obyvatele, má ale jeden nedostatek – nelze ho použít proti lidem, kteří tam mají trvalé bydliště. I tak je to ale krok, který může napomoci tomu, že se slušní lidé budou ve svém městě cítit lépe.

„Od poloviny ledna platí novela přestupkového zákona, díky níž je možné uložit zákaz pobytu ve městě na tři měsíce osobám, které tam nemají trvalé bydliště. Dvěma mužům už byl tento zákaz uložen a další přijdou již brzy na řadu," řekl Deníku Václav Špirk z odboru vnitřních věcí klatovské radnice. Dodal, že zákaz pobytu může být uložen za opakované porušení některého paragrafu přestupkového zákona směřujícího k veřejnému pořádku. Například opakované popíjení na veřejnosti spojené s nevhodným chováním.

Hrozí vězení

O tom, že tato zbraň může být velmi účinná, se jako první v Klatovech přesvědčil 40letý muž ze Strážova, který podle informací Deníku patří mezi skupinu bezdomovců, narkomanů a dalších problémových osob, jež přespávají především v bývalé mlékárně a otravují život lidem po celém městě. Právě výtečník ze Strážova je jedním ze dvou mužů, kteří mají podle rozhodnutí Městského úřadu v Klatovech zakázán pobyt ve městě na dobu tří měsíců. I když zákaz platí teprve několik dnů, muž už ho porušil. Měl ale smůlu, přistihla ho městská policie, která ho předala svým státním kolegům.

„Muž byl převezen na obvodní oddělení a ve zkráceném přípravném řízení převzal sdělení podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. V praxi to znamená, že soud může Strážovana potrestat až dvěma lety vězení.

Lidé to vítají

Obyvatelé Klatov, s nimiž Deník o novince hovořil, vykazování problémových lidí, byť dočasné, z města uvítali. Věří totiž, že by to situaci v Klatovech, kde se vloni na podzim dokonce konala demonstrace proti nepřizpůsobivým, mohlo pomoci zklidnit.

Novou možnost pro radnice nevítají jen v Klatovech, ale zaujala i jinde. „U nás se pobyty zatím nezakazují. Je sice fakt, že by se to týkalo jen lidí, kteří nejsou hlášeni v Sušici, ale i tak myslím, že by to mohlo být prospěšné. Je to dobrá myšlenka," míní velitel sušických městských strážníků Libor Potužník.

Jen výjimečně

Zákaz pobytu mohou ukládat i soudy, ten klatovský ale k této možnosti sahá jen výjimečně. „Důvodem je, že při ukládání zákazu pobytu musí být vyloučeno, že by ten člověk tady pracoval, měl tu rodinné vazby a podobně. Takže zákaz pobytu, který my dáváme většinou pro celý okres, nemůže být uložen například někomu, kdo má trvalé bydliště na sušické radnici, má děti v Klatovech nebo má například brigádu v Nýrsku. Dává se proto jen minimálně, většinou v případech, kdy například někdo z jiného okresu k nám opakovaně přijíždí páchat trestnou činnost, především majetkovou," vysvětlil místopředseda klatovského okresního soudu Jaromír Veselý.