V evidenci Úřadu práce v Klatovech je 45letý Petr Fejtek z Klatov teprve první měsíc. Věří ale, že se mu nové pracovní místo podaří co nejdřív sehnat. V opačném případě by se totiž zařadil po půl roce do skupiny těch, kteří příspěvky na živobytí dostanou v plné výši jen tehdy, pokud odpracují 30 hodin měsíčně pro obec.

Novinku ve výplatě dávek hmotné nouze už začal, zatím jen po administrativní stránce, realizovat Městský úřad v Klatovech. „Samozřejmě jde o dobrovolnou práci, nikomu nemůžeme nic nařídit. Proto v současné době s každým z klientů jednáme, co by všechno bylo zapotřebí a jak by se opatření realizovalo v praxi,“ vysvětluje tajemník Městského úřadu v Klatovech Miroslav Šafařík. Podle tajemníka zabere sice administrativa s tím spojená hodně času, ale mnohem náročnější bude vlastní výkon práce. „Je to o tom zajistit výkon práce, potřebné nářadí, další lidi na dohled nad pracovníky,“ dodává Šafařík.

Záležet však bude také na jednotlivých obcích, zda budou mít pro uchazeče dostatek práce. Například v Klatovech by šlo o práce v lese, v různých sociálních či sportovních zařízeních či o úklid v ulicích města. „Jenže to už nám nyní vykonávají lidé v rámci obecně prospěšných prací. Teď budeme muset najít něco i pro další lidi,“ říká Šafařík.

Podle Klatovana Petra Fejtka nejde o špatný nápad. „Města si pořád stěžují, že v ulicích nemají lidi na úklid. Tohle je řešení. Myslím, že kdo má zdravé ruce a nohy a chce sociální dávky v plné výši, klidně může jít pracovat tímto způsobem. Já osobně bych se tomu nebránil,“ tvrdí muž, který o svou práci přišel po 26 letech, a to ze zdravotních důvodů. „Doufám, že se mi brzy podaří něco sehnat, jak si pročítám nabídku volných míst, myslím, že něco z toho by šlo ,“ dodal.

Nově v dávkách

Po šesti měsících pobírání dávek hmotné nouze budou mít lidé nárok jen na existenční minimum 2020 Kč. Na životní minimum 3126 Kč dosáhnou jen tehdy, pokud pro obec odpracují minimálně 30 hodin za měsíc. Práce je ovšem dobrovolná.