„Uplatnit ji mohou ve víc než stovce obchodních míst v Klatovech či okolí včetně prodejen potravin, nemocniční lékárny nebo hobbymarketů. Platnost poukázky bude vždy v řádech měsíců,“ informoval mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

Dárci krve či plazmy mají po každém odběru kvůli zátěži na organismus nárok na občerstvení, kterým rychle doplní energii. Na to mělo dosud transfuzní oddělení vyčleněno v průměru 130 korun na odběr. Pro dárce proto personál oddělení kupoval a v předpřipravených balíčkách rozdával například oplatky, čokoládové sušenky a jiné suché trvanlivé rychle stravitelné potraviny. Mimo to pak měli dárci na oddělení po celou dobu k dispozici kávovar na přípravu kávy a čaje nebo takzvaný sodabar k načepování perlivé vody nebo limonády. Na tom se nic nemění. Kávovar i sodabar zůstávají a každý nadále dostane i láhev minerální vody Il Sano, která podporuje rychlou obnovu červených krvinek.

Ilustrační foto
Policie hledá svědky nehod, pomozte při pátrání

Nově ale dárci obdrží už jen menší svačinku, kterou sní na místě, a právě 150korunový poukaz. Novinka je výhodná pro dárce i pro personál. „Každý má jiné chutě, a ne všichni dárci tak byli vždy se složením balíčku spokojeni. Takto si mohou za poukázku pořídit, co budou chtít,“ vysvětlila vedoucí lékařka transfuzního pracoviště Jana Zítková. Zdravotníky zase nebude zbytečně zatěžovat kompletace balíčků.

Poukázky obdrží jen bezpříspěvkoví dárci. Za placený odběr plazmy se poukázka nevydává. „Novinka se netýká výjezdových odběrů, kde občerstvení zajišťuje Český červený kříž, a netýká se ani odběrového místa v Domažlické nemocnici. Tam dárci obdrží poukázku k nákupu v nemocničním bistru s kavárnou, které přímo sousedí s odběrovým místem,“ upozornil Kokoška.

Poukázka nebude jedinou podzimní novinkou transfuzního oddělení. "Dále připravujeme pro dárce online rezervační systém. Nejprve bude spuštěn pro odběry plazmy a postupně i pro krev. Podrobnosti včas zveřejníme," uzavřela Zítková.