Transfuzní pracoviště Klatovské nemocnice mělo vloni vysoký počet odběrů krve, konkrétně jich bylo 5 473. Přímo v Klatovské nemocnici jich bylo provedeno 4 214, dalších 857 odběrů na výjezdech. Meziročně naopak mírně klesly odběry plazmy na 2 092. I tak ale transfuzní pracoviště zaznamenalo dohromady 7 565 odběrů krve a plazmy, což je čtvrté nejvyšší číslo za posledních několik let.  „Všem našim dárcům, ať už darují přímo v Klatovech, Sušici, Domažlicích či Horažďovicích, za to patří velký dík. Moc si jich vážíme. A aby nezůstalo jen u slov, zavádíme od letošního roku benefitní program odměn pro všechny současné i nové dárce. Budeme moc rádi, pokud se rodina našich dárců bude dál zvětšovat. Pomůže to nejen našim pacientům, ale i rozvoji naší nemocnice,“ uvedl ředitel Klatovské nemocnice Ondřej Provalil.

Program je primárně zaměřen na prvodárce. „Aby se někdo stal opakovaným dárcem, je nejdůležitější udělat ten první krok - poprvé přijít a zjistit, co dárcovství obnáší a jak takový odběr probíhá. Proto chceme drobnými dárky motivovat nové zájemce. Ti pak zpravidla zjistí, že být dárcem není vůbec nic složitého, a v naprosté většině začnou chodit opakovaně,“ popisuje vedoucí lékařka klatovské transfuzky Kateřina Nováčková. „Samozřejmě jsou pro nás důležití také dlouholetí opakovaní dárci. Odměny se proto týkají i jich, pokud dosáhnou v roce určitý počet odběrů,“ upřesňuje lékařka.

Ilustrační foto
O Velikonocích opět nebude v Klatovech fungovat dětská pohotovost

Benefitní program bude platit i v dalších letech, kdy se bude každý rok obměňovat, ale zároveň se může během roku i doplňovat. Prvodárci se mohou těšit na triko, batůžek, termohrnek a poukázku, pravidelní dárci na obdobné benefity včetně bonusového občerstvení. Nechybí ani benefity pro všechny dárce a mezi speciální patří ale také například sleva na hudební festivaly Chodrockfest a Pekelný ostrov. Město Klatovy ale také dárcům poskytuje bezplatné či zlevněné vstupné do krytého bazénu - držitel Zlaté medaile ČČK (40 a více odběrů) má slevu 50 %, držitel Zlatého kříže ČČK (80 a více odběrů) má vstup zdarma.