Vysypané odpadkové koše, poničené dopravní a informační značky, poničené mapy pro turisty, časté překážky na  trati. To jsou stále častější problémy, se kterými se  setkávají cyklisté na cyklostezkách na Klatovsku.

Cykloturistika se v posledních letech stala velmi častým způsobem aktivního trávení volného času. V České republice je více než 20 tisíc kilometrů vyznačených cyklotras. Také Klatovsko začíná být místem, které je cyklisty často využíváno.

„Každý druhý návštěvník informačního centra na náměstí Míru se ptá na to, zda máme na Klatovsku a v okolí města cyklostezky. Prospekty s plány těchto tras jsou jedny z nejžádanějších," potvrdila pracovnice centra Monika Tomanová.

„Je dobře, že město do výstavby cyklotras investovalo peníze.Teď  by se o ně mělo také více starat. Chtějí cyklisty a stezky, ale už je jim jedno, co se na nich děje a zda se po nich dá vůbec jezdit," zlobí se Andrea Králová z Klatov.

„Například na trase vedoucí městským parkem do Lub jsou často po deštích a větrech popadané větve, takže z kola musíte slézt a přenést ho," vysvětluje Králová.

Problémy jsou podle cyklistů i na cyklostezce u Dolan. Tam prý zase chybí často dopravní značky. Vandalové prý ničí i různá odpočívadla, lavičky, odpadkové koše, přístřešky, a to na různých místech regionu.

Ve správě města Klatov je ale jen osm cyklotras.  „Jedna je v Koldinově ulici, druhá cyklostezka je v městském parku na Luby, třetí  se jmenuje Štěpánovická, čtvrtá Tajanov, pátá Tylovo nábřeží, šestá U Čedíku, sedmá U Pazderny a osmá Za Kasárny," popisuje trasy ředitel Technických služeb města Klatov Peter Pošefka.

Technické služby také za správu a údržbu těchto tras zodpovídají. „Asi nejvíce využívaná je cyklotrasa městský park – Luby a Koldinova ulice – Sedlákova ulice. Tyto úseky uklízíme dvakrát týdně. Celý úsek se zkontroluje, odstraní se popadané větve, nečistoty a případný nepořádek. Pozornost  věnujeme ale i ostatním trasám, na které naši zaměstnanci vyjíždějí jednou za týden. Pravidelně se setkáváme s útoky vandalů, ale i s nepořádkem. Nemůžeme však na těchto trasách stát 24 hodin denně. Musíme zajistit úklid i dalších částí města. Proto jsme rádi, když nás na nějaké problémy a závady cyklisté sami upozorní třeba telefonicky, nebo prostřednictvím MMS, které mohou zasílat přímo na městský úřad,"  vysvětluje Pošefka a dodává, že o jiné cyklostezky v regionu se starají většinou příslušné obecní nebo městské úřady.