Pohledy, přání, SMS, MMS, maily. To jsou příklady možností, jak popřát příbuzným, přátelům, známým či obchodním partnerům, nečiníte-li tak osobně. Nejvíce jsou tyto služby využívané o Vánocích a na Nový rok, kdy například přes mobilní sítě proletí několik milionů SMSek.

I přes neustálý pokrok v technice se najdou lidé, kteří stále dávají přednost pohlednicím. „Přijde mi to takové osobnější, než napsat SMSku. Je sice pravda, že se to o něco prodraží, ale co, Vánoce jsou jednou za rok, tak se to dá přežít. Vždy mě jako malou bavilo si prohlížet vánoční pohledy, které chodily od ostatních příbuzných, tak asi i proto to stále dodržuji. Ráda si je v obchodě prohlížím a vybírám ty nejhezčí," uvedla svůj důvod Kateřina Pešková z Klatov.

I když má pohlednice s vánočním motivem podle některých své kouzlo, mnoho lidí dá přednost právě zmiňované SMSce nebo MMSce. Textových zpráv bylo o letošních Vánocích rozesláno v ČR 68,7 milionu. Mezi odesílateli byl i Tomáš Černý, který takto přeje známým už několik let. „Je to o hodně rychlejší. Líbí se mi taková ta vtipná přání, takže vždy čekám, kdy mi přijde nějaké originální a to pak rozesílám dál. Podle mě si v dnešní době na pohledy potrpí spíše starší lidé, kteří na ně byli zvyklí, ale mladí už jich asi moc nenapíší," řekl Deníku Černý.

Originalita přání měla úspěch

Někteří si s vánočními motivy ani přáníčky nedělají starosti. „Pamatuji si, že jsme byli jednou na horách a fotili jsme tam vtipné záběry. Ty jsme pak posílali jako vánoční a novoroční přání a mělo to úspěch, tak to tak dělám teď každý rok," smál se Zdeněk Potužák.

Miliony SMS

Během štědrovečerního pondělí odeslali například zákazníci O2 o milion textových zpráv SMS více než loni, a to 25,2 milionu. Kromě textových zpráv si lidé během Vánoc také hodně volali. „Během jediného svátečního dne jsme spojili více než 14,7 milionu hovorů. Největší počet hovorů jsme zaznamenali mezi 10. a 11. hodinou. V tento čas ústředna spojila zhruba 1,5 milionu hovorů," uvedl mluvčí společnosti Telefónica Czech Republic Hany Farghali. MMS přenesla síť O2 na Štědrý den doposud rekordních bezmála 333 tisíc, což je podle mluvčího zhruba poloviční nárůst oproti loňsku.

Přes mobilního operátora Vodafone bylo odesláno 17,2 milionu SMS a přes T-Mobile 26,3 milionu SMS.

Největší nápor je okolo půlnoci

Podobný nápor se dá očekávat o dalším blížícím se svátku na Nový rok. „Na Silvestra je to hodně specifické, tam nastává největší špička mezi 23.45 a 0.30 hodin. V tuhle dobu se odešle nejvíce zpráv i se spojí nejvíce hovorů. O Vánocích je to mnohem rozprostřenější. Trendem letošních Vánoc byly chytré telefony a s tím roste úměrně i spotřeba dat, takže si lidé píší i maily, přejí si přes facebooky a podobně. Zatímco SMSky stagnují, tak data a MMSky rostou," sdělila mluvčí Vodafonu Alžběta Houzarová.