Letošní Vánoce budou levnější než v loňském roce. Oproti Vánocům v roce 2007 jsou nyní levnější mléčné výrobky, oleje, tuky i další potraviny.
Například vánoční cukroví se v obchodech objevuje už nyní. Jeho ceny se liší podle výrobců i obchodů, kde je pořídíte.


V prodejně Pekáren a cukráren Klatovy na Pražské ulici pořídíte 1 kg vánočního čajového pečiva za 115 korun, 650 g za 78 korun, 0,5kg balení cukroví za 62 koruny. Pracny máčené – čtvrt kilogramu pořídíte za 41 korun, pracny cukrované za 36 korun.


V Hypernově třeba 500g balení čajového pečiva pořídíte za 74,90 a vánoční štolu za 32,90 Kč.


„Ceny vánočního cukroví se snažíme držet na stejné výši jako v minulém roce. Zatím nevidíme důvod ceny výrazně zvyšovat,“ říká ředitel podniku Cukrárny a pekárny Klatovy Antonín Trefanec.


Ceny drží i pekařství Karla Rendla v Sušici, kde je oproti loňsku navýšili jen nepatrně. „Pečeme deset druhů vánočního cukroví. Novinkou na našem trhu je třeba sněhové pečivo,“ říká Hana Rendlová. „Kazeta obsahující všech deset druhů našeho vánočního cukroví o váze 900 g u nás pořídíte za 202 koruny. 500g čajové pečivo stoji třeba 77 korun. Cukroví si můžete koupit i jednotlivě,“ pokračuje ve výčtu Hana Rendlová. „Lidé cukroví objednávají zatím střídmě. Jsme zvyklí ale na to, že objednávky chodí na poslední chvíli,“ dodává spolumajitelka pekařství.

Přesto se do pečení pouští tradičně celá řada hospodyněk. I ty si libují v tom, že ceny jsou letos příznivější. Kdo prý hledá levné výrobky najde je.
Ceny másla se nyní pohybují kolem 24,90 Kč, hery od 7 do 14,90 koruny, mléko m 18 korun, smetana 21,80, dětské piškoty 20,40, moučkový cukr 1 kg 24,90 koruny, krupice kolem 21,90 koruny. Mouku například na venkově pořídíte za 15,80 Kč.


I u těchto výrobků se ceny často liší i o devět deset korun. V Hypernově třeba 1 kg cukru krystalu pořídíte za 12,90 koruny. Oříšky celé 500 g zde koupíte za 84,90 a v Kauflandu za 69,90. Strouhaný kokos se pak při 200gramovém balení pohybuje od 7,90 do 18 korun. Mouku hladkou v Kauflandu nakoupíte třeba za 5,50 a nebo v Lidlu za 9,90 koruny.


„Pečení vánočního cukroví patří k tradici, a tak se u nás bude péct jako každý rok. Na našem stole bude klasické cukroví, jako jsou vanilkové rohlíčky, pracny, slepované, polomáčené a další. K pečení vedu i svoji dceru která pravidelně pomáhá. Zásoby na pečení kupujeme postupně již několik měsíců předem. Máslo, tuky, mouku a tak. Někdy narazíte i na výhodnou slevu, kde se vám nákup opravdu vyplatí,“ říká Lenka Petrovská z Klatovska.


Pečete doma vánoční cukroví a nebo ho kupujete? Jaké druhy máte nejraději? Podělte se s námi o vaše názory v diskuzi.