Sušice bude o provozování nemocnice jednat s Plzeňským krajem, což jako doporučení schválilo zastupitelstvo města. Tento návrh podal starosta Petr Mottl na stůl těsně před hlasováním, čímž některé zastupitele rozhořčil. Podle zastupitelky Mileny Stárkové jde o plivnutí do tváře všem lidem, kteří v referendu hlasovali pro zachování zdravotní péče nemocnice v plném rozsahu. To totiž Plzeňský kraj negarantuje, jak i na zastupitelstvu potvrdila hejtmanka. „Kraj není schopen garantovat kvalitní lůžkovou chirurgickou péči. Rozsah péče v nemocnici, pokud by nemocnici řídil či pouze dotoval Plzeňský kraj, by musel zůstat ve svém stávajícím stavu,“ prohlásila Mauritzová.

V polovině letošního roku kraj veřejně oznámil dvě možné varianty řešení situace v sušické nemocnici. Podle první by nemocnici i nadále provozovalo město Sušice a kraj by se na ní podílel finančně. Druhá počítá s tím, že bude Sušickou nemocnici provozovat kraj prostřednictvím své obchodní společnosti. „Žádné jiné varianty nepřipadají v úvahu,“ zdůraznila Mauritzová.

Úterní sněhová nadílka na Velkém Javoru.
FOTO: Velký Javor v úterý zasypal čerstvý sníh

Starosta se již od počátku netají tím, že chce, aby nemocnici vedl Plzeňský kraj jako v jiných městech.

Útoky na personál

Na rozšiřování péče však nejsou v Sušici v současné době ani lékaři. Nenapomáhá tomu ani současná situace. „Potřebujeme současnou péči zastabilizovat. Neznamená to, že ji pak nemůžeme začít rozvíjet. Pokud zde ale bude panovat atmosféra jako nyní, tak sem žádné lékaře nedostaneme. My musíme mít lékařům co nabídnout, ale sem lékaři kvůli negativní atmosféře ani nechtějí,“ řekla na zastupitelstvu hejtmanka.

Z atmosféry jsou zdrceni i současní zaměstnanci nemocnice, což potvrdil také její ředitel Jiří Vlček. Zastupitele poprosil, aby mu pomohli situaci řešit. „Chodí různá udání a již tři lékaři mi řekli, že pokud budou muset jít ještě vypovídat na policii, tak odejdou. A i mnohým dalším zaměstnancům vadí útoky na nemocnici a ovlivňuje je to v jejich práci,“ uvedl Vlček na jednání.

Představil také jednu novinku, kterou by mělo být zavedení jednodenní chirurgie v nemocnici. „Na to jsou potřeba dva lékaři, a ty již domluvené máme,“ dodal ředitel.