Vše začalo jedním příspěvkem o babičce, nakonec vše nabralo jiný směr. „Místní charita vydala na facebooku příspěvek, že jedna babička pečuje o svá vnoučata a chodí pro staré pečivo, aby měly děti na svačinu či večeři. Napadlo mě udělat někomu hezčí Vánoce, jelikož již před časem jsme společně s lidmi z Horažďovic a blízkého okolí zazásobili matku se třemi dětmi, která se ocitla v nouzi, jídlem, oblečením, drogérií atd. Mám kolem sebe lidi, kteří jsou ochotni pomoci. Obrátili jsme se na charitu s tím, že bychom dali dohromady jídlo, drobné dárky. Ale paní pomoc odmítla. Vzala si pro děti pouze punčochy s tím, že jsou na tom lidé hůř,“ vyprávěla Žaneta Soukupová z Horažďovic.

Pavla Rynešová a ukázka z jejích činností.
Vyrábí šperky, věnuje se US Army a teď založila spolek na pomoc zvířatům v nouzi

V tom okamžiku už ale měli cca 50 zpráv od lidí, kteří chtěli pomoci. Bylo jí líto všem říct, že jejich pomoc nebude potřeba, a odmítnout dary. „Paní Oudová z charity kontaktovala místní OSPOD a domluvila se s nimi, zda je mohu oslovit a zdali by pomohli vytipovat rodinu, která pomoci nezneužije a opravdu ji potřebuje. Oslovili tak rodiny, které pomoc uvítaly, a předali jim na mě kontakt. Celkem se ozvaly čtyři rodiny, kde bylo celkem 15 dětí,“ sdělila Soukupová.

 

Anatolii Palchei (vlevo) a Dmytro Korniev u klatovského soudu.
Opilí cizinci surově zbili muže, kopali do něj. Od soudu odešli bez trestu

Pomoc byla obrovská. Kromě toho, že dvě dárkyně přispěly finančně větší částkou, ostatní vozili dárky, jídlo, drogérii, doplňky, oblečení, vánoční stromky, ozdoby a mnoho dalších věcí. „Za finanční pomoc se nakoupily dárkové karty na potraviny a za zbytek se dokoupily dárky dle přání dětí. Myslím, že i v tom velkém množství se podařilo vytvořit úsměv na tváři všem dětem,“ řekla s potěšením Soukupová, které byl velkou oporou manžel. „Lidé nám vozili krabice věcí domů, pro některé se muselo dojet. Pak jsme si k tomu sedli a celé to třídili dle velikosti, dle věku a podobně. Velké díky, že mě podržel a pomohl mi v rámci svých možností, bez něj bych to nezvládla. Nevěřila jsem, že se toho tolik vybere a že pomůžeme čtyřem rodinám a tolika dětem,“ dodala Soukupová.