Čtyři dny se budou muset na přelomu července a srpna mnohé domácnosti a firmy v Klatovech obejít kvůli letní odstávce společnosti Klatovská teplárna bez teplé vody a technologické páry. Klatovská nemocnice kvůli tomu bude muset dokonce omezit operace.

Porodnice pojede

Teplá voda z kohoutků přestane ve více než polovině klatovských domácností odebírajících teplo z teplárny a v řadě firem téci ve čtvrtek 29. července a tento stav potrvá až do neděle 1. srpna, dodávky budou obnoveny až v pondělí. Radost z toho nemají především maminky s malými dětmi, těžkou hlavu z toho už několik týdnů mají i v různých společnostech a především v Klatovské nemocnici, kde se při některých úkonech bez teplé vody nemohou obejít.

„Je to pro nás velká komplikace. Ve výměnících sice nějakou dobu zůstane teplá voda, ale přesto jsme nuceni utlumit provoz. Omezena bude operativa, jen na porodnici jsme zakoupili průtokové ohřívače, aby se rodičky mohly umýt. Co se týče stravy, budeme mít studené večeře, ale obědy se pokusíme udělat teplé,“ řekl Deníku ředitel Klatovské nemocnice Jiří Vlček s tím, že každé zkrácení odstávky by pro zdravotnické zařízení bylo výrazným plusem.

Nutná revize

Podle představitelů Klatovské teplárny ale musí být odstávka čtyřdenní, zkrátit ji není možné. „Víme, že lidé jsou v Klatovech zvyklí jen na dvoudenní odstávku, ale tentokrát musí být delší. Teplárna je v provozu už od roku 1976, nezbytné je udělat mimo jiné celkovou revizi komína a v neposlední řadě i opravu termického odplynění napájecí vody pro jednotlivé kotle. Rozhodli jsme se také po téměř 35 letech provozu preventivně vyměnit potrubí mezi mazutárnou a kotelnou. Současně se zkontrolují elektrorozvody a udělají další potřebné údržbářské práce,“ vysvětlil vedoucí obchodního úseku teplárny Emil Strádal.

„Chápeme, že čtyřdenní odstávka je pro mnohé nepříjemná, ale revize komína je naprosto nezbytná, jinak by se mohlo stát, že nebudeme topit v zimě, což by bylo mnohem horší. Odstávku jsme zkrátili na minimum, protože i nás to stojí peníze,“ dodal ředitel Klatovské teplárny Jan Janoušek.

Šedesát procent

Odstávka se týká domácností, které jsou napojeny na výměníkové stanice, což je zhruba 60 procent. „Plynové kotelny budou trvale v provozu,“ uvedl Strádal s tím, že bez teplé vody a technologické páry se budou muset obejít kromě nemocnice i vojáci, prádelna, Proagro či Jitona. Termín plánované odstávky teplárny byl v souladu s kupní smlouvou písemně oznámen všem odběratelům tepla.