V okrese Klatovy už fungují čtyři pošty Partner, další obce nabídku České pošty na převzetí pobočky odmítly a o poštu přišly.
Zatím poslední poštu Partner mají v Běšinech, příliš nadšeni z toho ale nejsou. „Stát tak přesouvá další povinnosti na samosprávu. Ale zvážili jsme pro a proti a rozhodnutí zastupitelstva bylo, že chceme poštovní služby pro obyvatele v Běšinech zachovat. Lidi nezajímají problémy, ale zajímá je, jestli si dojdou na svoji poštu. K převzetí pošty jsme byli víceméně přitlačeni, ale rozhodování bylo nakonec celkem jasné. Poštu jsme chtěli zachovat v původních prostorách a nechtěli jsme, aby fungovala třeba v prodejně potravin. A navíc jsme spádovým místem pro širší okolí, například Čachrov poštu nemá. Takže nyní na základě smlouvy provozuje poštu obec,“ shrnul starosta Běšin František Vlček.

PRVNÍ V PŘEDSLAVI

Další pošty Partner fungují v Poleni a v Hradešicích. „V únoru to bude rok, kdy poštu začala provozovat obec,“ uvedl starosta Hradešic František Balíček, podle kterého bylo převzetí pobočky jedinou šancí na zachování pošty v obci. Vůbec první poštu Partner v regionu měli v Předslavi, kde za tuto možnost byli rádi. Tamní pobočku totiž Česká pošta zrušila a dva roky tam fungovalo pouze výdejní místo.

Jen výdejní místo mají také v Nezamyslicích a v Malém Boru, kde poštu Partner obec odmítla. S nabídkou pošty Partner Česká pošta neuspěla ani ve Velkém Boru, kde ale pobočka zatím funguje dál. Ve Strašíně zatím o nabídce České pošty na převzetí pobočky obcí nerozhodli.

NECHCETE? ZRUŠÍME

Převzetí pošty obcí odmítli i Velhartičtí v Horách Matky Boží, kde je pobočka „dočasně“ uzavřena už téměř pět let. „Česká pošta zkoušela, jestli by pobočku neprovozovala obec, což jsme odpověděli, že ne. Následně nám pošta minulý týden poslala dopis, ve kterém sděluje, že pobočku v Horách Matky Boží uzavře,“ popsal poslední vývoj starosta Velhartic Pavel Prosr s tím, že rada obce rozhodla, že obec zašle České poště nesouhlasné stanovisko. „Podle reakce pošty pak zvážíme další kroky, v úvahu připadá například stížnost Českému telekomunikačnímu úřadu,“ dodal.

„Dobrovolně“ převezmou pobočku v rámci programu Pošta Partner od 1. ledna příštího roku v Prášilech. „Samozřejmě z toho máme trochu obavy. Nemáme s tím zkušenosti a osobně z toho nejsem nadšen, ale nejdůležitější je zachování služeb občanům. Pošta na nás zatím nenaléhala, ale i podle vývoje i v jiných obcích je nereálné, abychom Českou poštu donutili k tomu, aby u nás provozovala pobočku jako doposud. Takže jsme tomu šli naproti, aby se obyvatelé nestali předmětem nějakých tahanic mezi obcí a Českou poštou. A také jsme nechtěli, aby pošta skončila třeba v prodejně potravin,“ konstatoval starosta Prášil Libor Pospíšil.

Koupaliště v Janovicích nad Úhlavou
Janovičtí připravují celkovou rekonstrukci koupaliště