Horko, chybějící židle, nevyhovující sál pro jednání zastupitelstva a v čele hejtman Petr Zimmermann. Všechno vypadalo včera v budově Krajského úřadu Plzeňského kraje ve Škroupově ulici jako dřív, než se hejtman začal loučit. „Doufám, že nastupující politická reprezentace Plzeňský kraj nezadluží,“ upozornil ještě Zimmermann sociální demokraty. Tím jeho éra skončila, nastává výměna stráží.


Po osmileté vládě občanských demokratů s křesťanskými demokraty přichází čas sociálních demokratů, které do jednobarevné krajské rady protlačí hlasy komunistů. V nových černých šatech a blyštivém náhrdelníku se Milada Emmerová stává nejdřív jedinou kandidátkou na hejtmana a poté v tajné volbě podporou 29 hlasů ze 45 možných první ženou v historii, která stanula v čele kraje. „Doufám, že svoji funkci budu plnit vzorově. Vím, že žena, když se chce v politice prosadit, musí pracovat na 105 procent. Věřím, že budeme rozhodovat spravedlivě, nedáme prostor politikaření a nezapomeneme na smysl pro humor,“ pronáší těsně po volbě bývalá ministryně zdravotnictví. Do úřadu se bude hlásit hejtmanka v úterý, už v sobotu ale odjíždí na služební cestu do Francie.


Převaha hlasů sociálních demokratů spojených s KSČM se projevuje i v dalších volbách. Podle předpokladu se stávají náměstky Milan Chovanec, Jaroslav Bauer a Ivo Grüner. Dosavadní předseda kontrolního výboru Bauer se tedy nebude stěhovat daleko. „V podstatě se přestěhuju z jedné židle na druhou. Vím, že mě tady čeká větší zodpovědnost. Některé priority už sice mám, musím si je ale ověřit. Přece jen situace vypadá jinak zevnitř,“ komentuje nástup na místo náměstka. Bauer se bude věnovat dopravě, sociální demokracie slibuje navýšit investice do silnic 2. a 3. třídy na dvojnásobek, tedy na dvě miliardy korun.


Dřívější náměstek pro finance Vladislav Vilímec se ještě mezitím pochlubí, že předchozí rada zvýšila Plzeňskému kraji prestiž a našetřila 820 milionů korun, které se mohou investovat do výstavby klatovské nemocnice. Ani to finančnímu expertovi z ODS nepomůže, při volbách do sedmičlenného finančního výboru jako jediný neprojde. V prvním kole volby dostává pouhých 16 hlasů, ve druhém a třetím kole jej podpoří jen 18, respektive 17 zastupitelů.


Sociální demokracie mezitím spolu s komunisty určuje ráz jednání. Postupně jsou prosazeni i ostatní kandidáti do rady, devítičlenný sbor bude mít dva neuvolněné členy. Šéfem kontrolního výboru se stává kandidát komunistů František Podlipský, i když je podezřelý ze spolupráce s StB.

Právě odmítnutí Vilímce ve finančním výboru vyvolalo první spor. „Paní hejtmanka tady mluvila o potřebě nepolitikařit, bylo by dobré se toho vyvarovat,“ poukázal na odmítavý postoj oranžových a rudých zastupitelů nový šéf tohoto výboru Pavel Karpíšek z ODS a přitom vyzdvihoval Vilímcovu erudici. Socialisté tyto argumenty ale odmítli jako nepřípustné. Výbor pro výchovu, vzdělání a zaměstnání povede dosavadní radní pro kulturu Martin Baxa, všechny tři zákonem dané výbory budou vést uvolnění členové zastupitelstva.


Socialisté prosadili i zřízení čtvrtého výboru pro zdravotnictví a sociální věci. „Nový výbor pochopitelně může zlepšit činnost resortu zdravotnictví. Druhým plusem je i rozdělení portfeje na zdravotnictví a sociální věci,“ poukazuje neuvolněný radní pro zdravotnictví Václav Šimánek, který přijal kandidaturu právě proto, že nemusí ukončit svoji lékařskou praxi ve fakultní nemocnici. Nový zdravotní výbor povede neuvolněný člen ČSSD Ondřej Jelínek.


Krajské zastupitelstvo bude mít nakonec možná pět výborů. Vladislav Vilímec se zmínil, že občanští demokraté chtějí navrhnout výbor pro dopravu. „Ten ale navrhneme až na prosincovém jednání,“ upřesňuje Vilímec ještě před tím, než je potupně vytěsněn z finančního výboru. Původně plánované tříhodinové slavnostní zasedání se neúměrně protahuje, teprve kolem šesté hodiny večer se projednává složení regionální rady soudržnosti, která spolurozhoduje o směřování evropských dotací. Už dopředu je jasné, že složení bude oranžovo rudé. Osmičlenný tým má mít šest členů ČSSD, dvě křesla zbývají pro komunisty. ODS ani nenavrhla kandidáty, moc dobře si je vědoma rozložení sil. O zázrak se ještě pokusí Koalice pro Plzeňský kraj složená z KDU–ČSL a SNK ED, která navrhuje zastupitele Rampase. Marně, oranžovorudá mašina funguje spolehlivě. V týmu je i hejtmanka Emmerová, ta bude nejspíš radě předsedat tak jako předchozí hejtman.


Únavné zasedání končí, šéfka kraje ani nebude v nových šatech slavit. V sedm hodin odjíždí do Francie.