A jakkoliv by se mohl tento neobvyklý závod zdát každý rok stejný, v žádném případě tomu tak není.

Přihlášku podalo v podvečer mírně oblačného a chladnějšího dne dvanáct závodníků, což je maximum stanovené pořadateli především kvůli délce času vyhrazenému pro závod. Z minulých ročníků známá jména tak doplnili tři nováčci – Miroslav Hejl z Chotěšova, Václav Mencl ze Žákavy a Josef Hrbáček z Blížejova. Soutěžilo se se soukromými, perfektně udržovanými traktory, které si účastníci půjčovali. K vidění tedy bylo jen pět strojů a kromě jediné výjimky to byly všechno staré dobré Zetory, jen František Šrámek přijel s traktorem Case. V porovnání s loňskými časy jsou ty letošní poněkud delší, pořadatelé totiž připravili soutěžícím překvapení a přidali na trati dalších 100 metrů a jednu pravoúhlou zatáčku, takže start a cíl (oproti minulým ročníkům) byl v jednom místě.

„Trochu se to nelíbilo,“ řekl ke změně starosta Libkova Jan Pflanzer, o jehož putovní pohár se každoročně soutěží. Další změnou, hodnocenou naopak příznivě, byl hudební doprovod. Libkovští se tentokrát domluvili s tříčlennou kapelou Relax z Petrovic u Nýrska, která neúnavně a svižně vyplňovala prostor mezi starty jednotlivých traktorů a hrála také při následující zábavě na plovoucím parketu.

Jak se couvá skoro půl kilometru s valníkem vysvětlil Miroslav Rubáš ze Srb: „Většina z nás se volantem traktoru živí a to dost let, takže je to hlavně otázka praxe a samozřejmě šikovnosti. Tady si půjčujeme jeden dva traktory a než si člověk zvykne, v jaké poloze zabírá spojka a jak hodně cukat volantem, aby to nebylo moc, chvilku trvá a to jsou možná ty vteřiny, které potom ve výsledku schází.“ Rubáš byl loni pátý, letos mu jízda moc nevyšla a skončil osmý.

Pro více než tři stovky návštěvníků přichystali pořadatelé klasické občerstvení a kdo zůstal na večerní zábavu na parketu, mohl si k pití dopřát i něco ostřejšího.

Při vyhlášení vítězů (pro první tři peněžní prémie 2000, 1500 a 1000 korun, pro vítěze menší pohár do vlastnictví a velký putovní do příštího klání) stříkalo šampaňské a mezi soutěžícími vládla pohoda a spokojenost. Celková atmosféra pozdního odpoledně a večera byla uvolněná a příjemná, sešli se známí a kamarádi, poseděli, poklábosili, závodníkům zafandil. Do Libkova by se mohli jezdit učit pořadatelé, u jejichž akcí návštěvnost skomírá. I když recept na úspěch asi nikdo neprozradí – pokud jej vůbec ví. Protože některé věci jsou takříkajíc mezi nebem a zemí.

Výsledky:

1. Radek Němeček, Libkov – 5,17 minut
2. Miroslav Sušický, Úsilov – 5,32
3. Jiří Červený, Úsilov – 5.37
4. Josef Hrbáček, Blížejov – 5,47
5. Václav Straka, Úsilov – 6,34
6. Petr Hvostál, Strašín – 7,00
7. František Šrámek, Dolany - 7,27
8. Miroslav Rubáš, Srby 8,07
9. Václav Mencl, Žákava – 8,14
10. Václav Kurc, Spůle – 8,49
11. Miroslav Hejl, Chotěšov – 10,15
12. Miroslav Kolář, Uhliště – 10,48

Zdeněk Huspek