Do problémů se dostaly plzeňské ubytovny, kde žijí převážně zahraniční dělníci. Podniky na Borských polích se začaly od loňského podzimu v důsledku finanční krize zbavovat agenturních zaměstnanců. O práci tak v krátké době přišlo několik tisíc cizinců a ubytovny strádají. „Je to pro nás velmi dramatická situace. Zhruba do září jsme měli ve všech ubytovnách plno. Během října a listopadu se to zlomilo,“ říká zástupkyně plzeňské firmy, která ještě na podzim nabízela cizincům stovky lůžek v šesti ubytovnách v Plzni.

Současný stav firmu dokonce přinutil zbavit se některých objektů. „Už nebylo koho do nich ubytovat. Spolupracovali jsme zejména s personálními agenturami. Některé z nich, především ty menší, úplně zkrachovaly,“ doplňuje.

Úplně už skončila také ubytovna v Křimicích. Na cizince si místní stěžovali. „Teď se jim ulevilo. Ubytovna je prázdná a lidé mají klid,“ pochvaluje si starosta Křimic Petr Otásek.

Končit bude nejspíše i penzion v Bukovci. „Byly doby, kdy bychom potřebovali ubytovnu rozšířit, abychom zvládli poptávku stavebních a montérských firem. Teď je tu pár lidí,“ stěžuje si jeden ze zaměstnanců penzionu. Za špatnou situaci může podle něho především fakt, že je najednou lůžek v Plzni přebytek. „Vznikla spousta nových ubytoven, někteří lidé nabízí nocleh v soukromí. Už se to nevyplatí,“ doplňuje.

S tím souhlasí i Bohumila Heřmanová z ubytovny v Zahradní ulici. „Obsazenost jsme mívali až devadesát procent. Teď jsme maximálně na šedesáti. Vždycky koncem prosince lidé odjeli domů a začátkem ledna se vrátili. Letos jich zatím většina zpátky nedorazila,“ dodává.

Pokud v ubytovně narazíte na cizince, většinou to budou Slováci. „Ze zahraničí už tu nikoho jiného nemáme. Bývalo tu třicet Vietnamců, ale ti už jsou pryč,“ řekl Deníku vrátný z ubytovny Karlov. Podle informací Deníku někteří Vietnamci, kteří skončili na ulici, bydlí na statcích v okolí Plzně, které vlastní jejich krajané.

„Téměř všichni propuštění pracovníci z evropských zemí se vrátili domů. V Plzni zůstali především Vietnamci a Mongolové,“ uvedl Jan Drtina, generální ředitel První personální agentury.

První personální agentura, stejně jako některé další plzeňské agentury, nezaměstnaným cizincům platí ubytovny. „Týká se to ale pouze těch, kteří se snaží aktivně si hledat zaměstnání. Řada z nich se kvůli cestě do Čech zadlužila a teď nemají prostředky na návrat domů. Čekají, jestli se najde nějaká práce,“ vysvětluje Drtina.

Podle Drtinových informací by někdy v polovině února měly některé plzeňské firmy začít cizince znovu nabírat. „V žádném případě to nebude v takovém rozsahu jako dříve, ale situace se zlepší. Zatím ale ještě není nic jistého. Společnosti teď uzavírají fiskální rok. Uvidí se, jak to bude s novými zakázkami,“ doplňuje ředitel. Většina cizinců prý mění místa podle toho, kde je zrovna práce. „Nejsou nikde na nic vázaní. Když do Čech cestovali tisíce kilometrů, tak už jim na nějaké stovce nesejde,“ domnívá se.

Snižování počtu cizinců potvrzují i statistiky Úřadu práce Plzeň–město (ÚP). „Počet cizinců z Evropské unie v Plzni v prosinci oproti listopadu klesl o 1200 na necelých sedm tisíc. Počet vydaných pracovních povolení pro zaměstnance ze zemí mimo EU je 7520, což je méně zhruba o stovku,“ sdělil Tomáš Moravec z ÚP. Mimo EU je v západočeské metropoli stále nejvíce Vietnamců. Poprvé po dlouhé době se ale v prosinci jejich počet nezvýšil.

Cizinecká policie hlásí v tomto období klid. „Bývá to tak každý leden. Na Ukrajině a ve Vietnamu jsou teď svátky, řada obyvatel těchto zemí se proto vrátila na čas domů. Na území Plzně jsme nezaznamenali žádné větší problémy. Průběžně kontrolujeme ubytovny. Žádný z cizinců nebyl z Plzně v tomto roce vyhoštěn,“ informovala tisková mluvčí cizinecké policie Ilona Vaníčková. Vyhoštěn může být cizinec ze země mimo EU v případě, že nemá podepsanou pracovní smlouvu. Podle Vaníčkové má mnoho cizinců, kteří přišli o práci, stále podepsanou smlouvu s personální agenturou.

Po prosincovém náporu se uklidnila i situace v Poradně pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň. „Už se nám tak často nestává, že by někdo přišel s tím, že nemá kde přespat. Spíše se nás lidé ptají na pracovně–právní vztahy,“ upřesňuje vedoucí poradny Helena Duchková.