Živit lidi ale není to nejhorší, nejvíce nás ničí silniční daně, tedy mýto a podobně. Jsou to částky, které jsou nehorázné. My nemáme vozy na vydělávání si dopravou, ale potřebujeme je na převoz. Levná není ani elektřina, voda a podobně. Všechno šlo nahoru a už nic nedostaneme nikde zdarma. Dříve jsme dostali zdarma třeba piliny, teď je musíme platit," vysvětluje principál cirkusu Jiří Berousek.

Jak se k vám chovají radnice ve městech, kde byste rádi vystoupili?

To je různé. Zadarmo vám samozřejmě nikdo nic nedá, ale někde jsou tak vstřícní, že to je pro nás finančně v pohodě. Jinde nám ale stanoví za metr čtvereční neúnosné částky.

Máte nyní necelé dvě desítky stálých zaměstnanců a zhruba dvě desítky brigádníků. Z kterých zemí pocházející účinkující ve vašem cirkusu a jak je získáváte?

Po celém světě jsou cirkusové agentury, které oslovíme s tím, že chceme takové a takové vystoupení. Oni nám to pošlou na DVD, my vybereme, co se nám líbí, a pak dojednáváme podmínky. My většinou bereme umělce z východních států. Kromě Čechů u nás nyní vystupují Poláci, Ukrajinci a Rusové.

Kolik si vydělá např. špičkový artista?

Je to individuální. Může to být denně od pěti set korun až po pět tisíc korun. Roli hraje řada faktorů. Třeba odkud je ten člověk, na jaké je úrovni, jakou má praxi v cirkusu a podobně.

Stejně jako lidé jsou v cirkusu důležitá i zvířata. Kolik jich máte?

Zvířat máme nejvíce ze všech cirkusů v celé republice. Máme jich okolo osmdesáti, denní náklady kolem na jejich krmení se pohybují okolo pěti, šesti tisíc korun. A to v tom není zahrnuto, když některé zvíře onemocní. Každý, kdo má kočičku nebo pejska, ví, jakou částku za ošetření nechá u veterináře. A to je za pejska nebo kočičku. Vezměte si, když přijde veterinář na slona nebo na velblouda.

Mají vůbec cirkusy šanci přežít?

Já to řeknu jinak. Pokud to chcete mít jako obživu a „rejžovat" na tom, nedělejte to. My to máme jako závazek a děláme to už sedm generací. Díky tomu, jaká máme zvířata, nás živí reklamy, filmy a podobné věci. Cirkus děláme, protože to je naše poslání a byli bychom blázni, kdybychom končili. Děláme to proto, že chceme, a ne kvůli tomu, že se z toho máme výborně. Milionář nebudu, ale když něco děláte dobře, ať je to cokoli, tak se vždy budete mít dobře.

Právě v Klatovech jste se dozvěděl, že se vám v Plzni narodila dcera, která je už osmou generací Berousků. Bude také cirkusačka?

To bude určitě. Ale ještě jsme neskončili, musíme mít syna (smích).