Seriál U vás na návštěvě dnes pokračuje v Modravě, kde jsme si povídali se starostou Antonínem Schubertem o dění a plánech v této obci.

Představíte nám, pane starosto, krátce vaší obec?

Obec Modrava má 80 stálých obyvatel. Hospodaříme s rozpočtem řádově 41 milionů korun. V hlavní turistické sezoně je zde k dispozici 400 lůžek a 200 parkovacích míst. Modrava je výchozí centrální křižovatkou pro výlety do všech šumavských oblastí. Odtud můžete vyrazit na Březník, na Černou Horu, prameny Vltavy, Kvildu, na Tříjezerní slať, Javoří pilu, Poledník, při kanálu můžete jít na Rokytu, Srní, na Filipovu Huť, Horskou Kvildu a podobně. Snažíme se tady našim návštěvníkům, kterých je každý rok okolo dvou set tisíc, nabídnout co nejkvalitnější služby a zázemí. Turistický ruch je pro ekonomiku obce velmi důležitý. Informačním centrem obce projde ročně 70 tisíc lidí.

Co se u vás v poslední době podařilo udělat?

Podařilo se dokončit významnou investiční akci za 40 milionů korun, kterou byla výstavba spolkového domu, který dnes slouží jako centrum společenského života naší obce. Máme tam dva sály. Jeden je v prvním podzemním podlaží, vybudovaný v rámci plánu ukrytí obyvatelstva jako kryt a který funguje jako tělocvična. Druhý sál je pak v přízemí, který slouží jako společenský sál se zázemím pro různé akce. Součástí domu jsou pak ještě tři byty. Spolkový dům je naší chloubou a pýchou. Do té doby jsme nic podobného v naší obci neměli a scházeli jsme se v jedné místnosti na obecním úřadě, kde je dnes kancelář starosty.

To však nebyla jediná akce, kterou se podařilo na Modravě realizovat…

Druhou akcí byla výstavba malé farmy na Filipově Huti. Pro tuto farmu jsme vybrali nájemníky, kteří tam bydlí, k dispozici mají čtyři malé apartmány, které mohou nabízet pro ubytování. Je tam stáj na koně, takže budou moci provozovat i hipoturistiku. Tento program chceme rozvíjet více, ale narážíme na orgány životního prostředí, které nesouhlasí s tím, aby nám Pozemkový fond ČR oprávněně vydal pozemky potřebné pro pokračování projektu naplňování programu demografické stabilizace obce. Modrava má svůj sociální program, ekologický program, ale program demografické stabilizace je o zajištění budoucnosti obce. Asi Modrava budoucnost mít nesmí.

V letošním roce bude také pokračovat projekt uložení vzdušného elektrického vedení do země . Tento projekt už běží třetím rokem a letos tedy uložíme do země vedení nízkého a vysokého napětí na Modravě na Vchynice a Tetov, dále pak z Filipovy Hutě na Horskou Kvildu. Tímto projektem za 36 milionů korun vyřešíme časté problémy s přerušením dodávky elektrické energie u nás, které jsou způsobovány například padlými stromy a podobně.

V plánu máme i celou řadu dalších, méně náročnějších akcí místního charakteru.

Modrava ale jde i s dobou…

Ano, v loňském roce jsme se rozhodli vydat se vlastním, moderním směrem, jiným než jdou ostatní obce na Šumavě. Zadali jsme jednomu pražskému grafickému studiu vypracování grafického manuálu obce a podle něj se Modrava prezentuje. Grafika, kterou se naše obec bude prezentovat, má svá pravidla typická jen pro nás. Máme své logo, barvy i vlajky. Logo v našich barvách je na všech propagačních materiálech, které obec vydává, je na veškeré technice naší obce, v našich barvách budou laděny nové internetové stránky, vlajky Modravy jsou u všech našich zařízení a budov. Chceme, aby Modrava měla svoji vlastní tvář.

Na Modravě máte i vlastní navigační systém, pochlubte se…

Z Modravy nově pochází i naprostá novinka, kterou ocení především tisíce návštěvníků naší obce. Jde o interaktivního průvodce okolím Modravy, což je aplikace pro telefon iPhone. Aplikace „Modrava“ nabízí nejdůležitější informace o Modravě a okolí, o historii, o přírodě. Součástí je i GPS navigace, která ukáže přesnou polohu uživatele na mapě. Mapový podklad je k dispozici i off-line, pokud je přístroj v dosahu signálu operátora. Nechybí ani plány Modravy a Filipovy Hutě s vyznačením různých chat, hotelů a dalších služeb. Součástí aplikace jsou i polohy takzvaných traumatologických bodů, což jsou místa označená tabulkou s číselným kódem a telefonními čísly složek integrovaného záchranného systému. Pro zvýšení bezpečnosti turistů je to obrovský přínos. Mobilní průvodce pokrývá území o rozloze zhruba deseti tisíc hektarů v okolí Modravy. Současná podoba, kterou lze na internetu stáhnout zdarma, není však konečná. Aplikaci budeme samozřejmě postupně rozšiřovat. Od příštího roku chceme dokonce spustit i verzi pro přístroje s operačním systémem Android.

Co dalšího na Modravě chystáte?

Z plánů, které máme, bych uvedl například výstavbu nového infocentra a střediska ekologické výchovy. To bude projekt za zhruba patnáct milionů korun.

Další velkou akcí bude výstavba moderní křižovatky v centru obce. To bude společný projekt obce Modravy a Plzeňského kraje, který je zastoupen správou a údržbou silnic. Chceme totiž v naší obci zajistit bezpečný provoz pro naše obyvatele i všechny návštěvníky obce. Součástí výstavby nové křižovatky bude i výstavba nových autobusových zastávek, které nám tady chybí. Potřebujeme zvýšit bezpečnost řidičů, chodců, cyklistů. Už tady bohužel došlo k jednomu smrtelnému úrazu následkem srážky cyklisty s autobusem a dalším neštěstím chceme do budoucna předcházet.

Jak se vlastně žije na Modravě?

Na Modravě se na jednu stranu žije krásně, ale zároveň těžce. Určitě tady není život pro každého. Kdo by tady chtěl žít, musí si uvědomit, že v místě není škola, školka. Děti dojíždějí do Srní a Borových Lad, ty větší pak do Kašperských Hor a Sušice. Není zde lékař. Ten jednou týdně zajíždí na Srní nebo je v Kašperských Horách, v Sušici a v Klatovech. Není zde zubař, gynekolog, nejsou tady obchody, děti tady nemají žádné kroužky, všechno je daleko. Do Sušice je to 35 km, do Klatov 70, do Plzně necelých 120 km. Bez vlastního dopravního prostředku, který nás každého stojí nemalé finanční prostředky, jste tady „nahraní“. Tady sice máme zajištěnu základní dopravní obslužnost formou školních autobusů, ale to je všechno. Má-li se člověk dostat například na úřad v Klatovech, tak ráno autobusem sice vyjede, ale veřejnou dopravou se ten den už zpět nedostane. To jsou věci, které si lidé jen málokdy uvědomují. Ve městě si skočíte do lékárny, tady když nejste zásoben, tak by se vám to mohlo i vymstít. Tady prostě musíte být na všechny okolnosti připraven. Žena se tady prostě musí naučit jezdit autem stejně dobře jako chlap. Chlap je v práci, onemocní dítě a ona ho musí naložit a odvést k doktoru, v létě i v zimě. Musí si dojet nakoupit, musí také vzít lopatu a hrablo a odházet sníh, když je potřeba, a tak bych mohl pokračovat do nekonečna.

Jak to u vás vypadá s nezaměstnaností?

V naší obci nikdo není celoročně nezaměstnaný. Lidé pracují v lese, v zařízeních cestovního ruchu, také naše obec je výrazným zaměstnavatelem. Tady z Modravy nikdo za prací nedojíždí, spíše naopak. Řada lidí za prací denně dojíždí k nám. Významná část zdejších obyvatel tady podniká.

Jak to u vás vypadá se spolkovým životem?

V naší obci zatím žádný spolek nemáme. Lidé, kteří tady žijí, jsou tak pracovně vytíženi, že na spolkovou činnost jim mnoho času nezbývá. Lidé mají samozřejmě různé koníčky a zájmy, ale dělají je neorganizovaně. Nejčastěji se ale věnují sportu.

Přesto se u vás řada kulturních a společenských akcí pravidelně pořádá?

Trochu tady kulturu postupně zavádíme. Spolupracujeme na tom s kulturním centrem Bazilika z Českých Budějovic. Organizujeme tady různé přednášky, besedy, měli jsme tady dokonce divadelní představení. V tomto chceme i nadále pokračovat, protože tyto akce mají u veřejnosti pozitivní ohlasy.

řipravujeme například přednášku o historii Keltů na Šumavě, divadla i odborné semináře a konference. Úspěšná byla i silvestrovská Sněhulákiáda a další akce. Řadu zajímavých besed pořádá i Návštěvnické centrum dřevařství, kde se organizují i rukodělné kurzy.