„Naše organizace má 81 členů, věkový průměr se však pohybuje kolem 70 let. Mladých lidí je v našich řadách minimálně,“ říká předsedkyně švihovských zahrádkářů Miroslava Berková.
Český svaz zahrádkářů byl ve městě založen v roce 1947 v hostinci U Štěpánků. Od té doby pracuje nepřetržitě.
„Každoročně začínáme náš rok Zahrádkářským plesem, na jehož přípravě se každoročně podílí většina našich členů. Během roku nás pak čekají různé odborné přednášky, tématické zájezdy na akce jako jsou Země živitelka, Hobby v Českých Budějovicích, Zahrada Čech a další. Pořádáme i poznávací zájezdy po památkách a do přírody,“ popisuje aktivity předsedkyně.
Největší aktivitou této organizace je ale bezesporu tradiční moštování ovoce. „Máme vlastní moštárnu s moderním vybavením, která je vyhlášená a v podzimních měsících hojně navštěvována zájemci o čerstvý mošt z širokého okolí. Budova moštárny je majetkem naší organizace. V loňském roce se nám podařilo získat pozemky pod budovou, které patřily Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových koupí za 71 000 korun. Letos jsme rozjednali nákup pozemků kolem budovy. Žádosti jsme podali na Pozemkový fond, ale zatím se nic neděje,“ dodává Berková.
„Úroda ovoce na Švihovsku byla v letošním roce slušná a to se odrazilo i na zvýšeném zájmu lidí moštovat ovoce. Nahrál nám totiž fakt, že výkupní ceny jablek byly nízké. Letos jsme zpracovali 19 767 kilogramů jablek, z toho 5151 kilogramů bylo od členů naší organizace. Výtěžnost z 1 kilogramu jablek je v průměru 60% šťávy. Za vymoštování 1 kg jablek tu zájemci zaplatí 2,50 korun, takže je jeden litr moštu vyjde na zhruba pět korun a to se všemi vitamíny,“ vypočítává Berková. Moštárna ve Švihově má moderní mechanizaci. Jablka stroj sám umyje, zdrtí, vylisuje a štáva se stáčí do nerezových nádob, odkud si mošt lidé sami stáčejí do donesených nádob. Odpad zůstává v moštárně a dostávají ho švihovští myslivci pro zvěř do lesa.
„Jsme jednou z mála organizací ve Švihově, která může své aktivity vykonávat ve vlastním zařízení. Stojí nás to sice mnoho úskalí, ale snažíme se vše udržovat a spravovat. Výtečnou spolupráci máme s městem, které nám přispívá na činnost i kulturní aktivity. Snažíme se být dobrými rádci i pomocníky v oblasti pěstování a zahradničení. Věříme, že si mladí lidé najdou mezi zahrádkáře znovu cestu a že organizace bude i nadále ve Švihově existovat a rozvíjet se,“ dodala Miroslava Berková.
Konec roku slaví výbor zahrádkářské organizace společně při silvestrovském posezení, kdy ženy donesou něco k jídlu a chlapi se postarají o pití. Nejinak tomu bude i letos. Pak vše začne nanovo. Už 7. března 2009 chystají totiž zahrádkáři v tamním kulturním domě svůj ples, na kterém bude hrát kapela Orion pana Stupky.