Zatímco jinde si lidé ještě musejí počkat, v Chudenicích se již rozsvíceného stromu dočkali. Není to ale strom tradiční. Na náměstí ho snadno přehlédnete, je totiž hodně malý. „Na Kvildě mají největší vánoční strom v republice, my máme asi nejmenší,“ řekl na adresu chudenického symbolu Vánoc moderátor akce Zdeněk Mlnařík.

„Mívali jsme klasický uříznutý strom, už dva roky zpět jsme ale počítali s tím, že jednou budeme mít živý strom. Letos jsme ho skutečně zasadili a rozhodli jsme se, že ho nebudeme poškozovat tím, že vedle něj umístíme jiný, větší strom. Tento je malý, ale náš,“ vysvětlil s úsměvem starosta Chudenic Martin Dolejš.

Právě velikost, či spíše malost stromu vyvolala diskuse. „Je to ostuda,“ pronesla místní žena a někteří s ní souhlasili, jiným se naopak stromek líbil. „Já si myslím, že nejde jen o strom, nejdůležitější je, že se při jeho rozsvícení lidé setkají a popovídají si,“ uvedl Dolejš. A to se podařilo. Účast na akci byla hojná. Příchozí zhlédli vystoupení Daniely Frankové, dětí z MŠ Chudenice a ze ZUŠ Švihov a nakoupili si na trhu, kde se nabízely výrobky chudenických šikulů, od různých dobrot až po vánoční výzdobu.

V KLATOVECH V PÁTEK

Většina obcí a měst v regionu rozsvítí slavnostně své vánoční stromy až o nadcházejícím víkendu. V Klatovech již v pátek 1. prosince v 17.45 hodin na tamním náměstí, v Žihobcích pak 2. prosince v 17 hodin. V neděli 3. prosince rozsvítí vánoční strom v 16.15 hodin v Běšinech, v 16.30 hodin v Nýrsku, v 17.15 hodin v Železné Rudě, v 17.30 hodin v Horažďovicích a ve Švihově a v 18 hodin v Sušici.