Na jednání pozval Mládek starosty obcí ze všech sedmi lokalit vytipovaných Správou úložišť radioaktivních odpadů jako vhodné pro hlubinné úložiště. „Ovšem hned na začátku ministr upozornil, že má na nás pouze hodinu. A z toho dvacet minut zabral jeho úvodní projev, takže na jednání se sedmdesáti starosty mu zbylo čtyřicet minut," uvedl Vavřička s tím, že starostové z Pačejovska, ačkoliv po odchodu Mládka zůstali ministerští náměstci, na protest opustili jednání zároveň s ministrem.

MÁLO ČASU

„Bylo to zklamání. Nebyl dostatečný časový prostor na jednání za účasti pana ministra a v podstatě jsme se stejně nedozvěděli nic jiného. Snad je nadějné to, že se projevuje vůle respektovat odpor obcí," poukázal Vavřička na nedávné Mládkovo prohlášení o „zúžení" geologických průzkumů na dvě lokality, které nepodaly kvůli průzkumům na stát žaloby.

„Ministr na čtvrtečním jednání řekl, že by se nemělo uvažovat o stavbě úložiště, kde nebudou obce souhlasit. Ale jinak, že platí, co bylo schváleno, to znamená, že průzkum by se měly dělat ve všech lokalitách. Nic jiného zatím schváleno není, prohlášení o dvou lokalitách bylo jen něco, co chtěl navrhnout. Průzkumy by se tedy měly dělat podle původního plánu. Pouze povolení k průzkumům končí koncem roku, což nestihnou, takže budou zvažovat, zda budou požadovat prodloužení," upřesnil pačejovský starosta.

PADESÁT MILIONŮ 
ZA PRŮZKUM

Na jednání s ministrem Mládkem se probíraly i finanční kompenzace obcím za geologické průzkumy. „Pan prezident ve středu podepsal nový atomový zákon a tam je řečeno, že každá obec, v jejímž katastru se bude dělat průzkumné řízení, by měla obdržet padesát milionů korun. Zástupcům státu strašně vadí platná obecní referenda s odmítavými stanovisky k úložišti a chtěli by to zřejmě zlomit těmi penězi. Slibují si od toho, že když lidé uslyší o těch penězích, budou výsledky referend jiné," sdělil Vavřička.

David Kojan