„Vzhledem k vysokému nárůstu chřipkového onemocnění a po konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí v Plzni vyhlásil ředitel školy ředitelské volno ve dnech 16. až 18. února,“ dozvěděli se obyvatelé Nalžovských Hor z cedule, která byla vyvěšena na dveřích tamní školy. Šafránkova základní škola a mateřská škola Nalžovské Hory byla kvůli vysoké nemocnosti dětí uzavřena jako jediná škola na Klatovsku.

Podle zaměstnankyně krajské hygienické stanice v Plzni, epidemiologického odboru Jitky Skálové však lidí s chřipkou ubývá. „Počet nemocných poklesl oproti minulému týdnu o šest procent, a to na 1139 lidí,“ řekla Skálová.

Ředitelé některých námi oslovených škol několik případů nemocných dětí evidovali, zavírat školy se však nikde nechystají. „Mimořádný výskyt nemocných dětí jsme nezaznamenali. Na toto období je běžná absence, takže žádné omezování výuky nebo volno nechystáme“ sdělil zástupce ředitele Základní školy Sušice, Lerchova ulice Jan Vošalík.

Vysokou nemocnost měla v minulém týdnu Základní škola a Mateřská škola v Dlouhé Vsi. „Chybělo nám hodně dětí. Situace je ale už dobrá a provoz školy není nijak ohrožen. Určitě s žádnými chřipkovými prázdninami nepočítáme,“ informovala ředitelka Kristína Popelová.

Chřipkové prázdniny neplánují ani v Základní škole v Komenského ulici v Horažďovicích. „Situace není kritická. Nemocnost sice stoupá, ale zatím jsme celkový stav nezjišťovali. Mohu jen potvrdit, že například během pátku onemocnělo osm dětí,“ potvrdila ředitelka školy Marcela Šmrhová.

V Základní škole a Mateřské škole Vrhaveč je situace obdobná, jako v ostatních zmíněných školách. „Zaznamenali jsme ojedinělý výskyt nemocných, většinou šlo ale o angínu. Provoz školy to nijak neovlivní,“ uvedla ředitelka Hana Jonášová.

Praktický lékař v Měčíně Miroslav Horn potvrdil, že více problémů mají pacienti s různými nachlazeními, rýmou nebo kašlem. O sezonní chřipku jde prý jen výjimečně. V uplynulém týdnu ošetřil ve své ordinaci jen sedm pacientů s příznaky chřipkového onemocnění.

„Jediným způsobem jak se chránit proti chřipce, je očkování. Zaznamenal jsem ale mezi pacienty o očkování proti chřipce menší zájem než v minulosti,“ dodal Horn.

(lo, pou, dl)