Měla štěstí, její majitel Petr Procházka ihned skočil za ní, a zřejmě jí tak zachránil život.

Skočil pro klisnu

„Kobylka se tu pásla, a když viděla, že je tam zelené, tak se protáhla škvírou v plotě a skočila tam. Já jsem hned skočil za ní, to u svých dětí a koní považuji za samozřejmé,“ řekl Deníku na místě Procházka. Spolu s dalšími lidmi se nepokoušel Navaru, která byla zabořena až po krk, zachránit sám, ale ihned přivolali na pomoc hasiče. „Čím déle by tam byla, tím více by byla ohrožena, proto jsme neváhali,“ dodal chovatel. Ještě před příjezdem hasičů se spolu s pomocníky snažil udržet klisnu nad hladinou, což zraněním hlavy odnesl jeho 12letý syn, ale vyšetření ukázalo, že nejde o nic vážného.

Kobylka přežila

„Při našem příjezdu už měl majitel koně podvázaného za hlavou, s naší pomocí se ho podařilo podvázat celého. Poté, co se dostavil veterinář, který dohlížel na zdraví zvířete, jsme kobylku jeřábem vytáhli. Naštěstí je v dobré kondici, zůstala na nohou,“ doplnil hasičský velitel zásahu Jaroslav Uldrych. „Ve středu ještě dostala od veterináře antibiotika a tetanovku, abychom zabránili onemocnění,“ doplnil Procházka.

Chovatel se svými blízkými věří, že se podařilo zachránit nejen sedmnáctiletou klisnu, ale i hříbě, které v sobě nosí a které by mělo přijít co nejdříve na svět. „Snad to bude dobré, hříbě by totiž mělo patřit mezi nejlepší v republice. Chtěl bych také poděkovat hasičům a všem ostatním, kteří se na záchraně Navary podíleli,“ dodává Procházka.

Unikli otravě

Záchrana Navary byla na stojanovickém statku během půl roku druhou dramatickou událostí, která skončila šťastně. Vloni v listopadu tu byli Procházkova exmanželka Šárka a jejich dvouletý syn jen krůček od smrtelné otravy, oběma ale zachránil život probudivší se chlapeček. Ten svým pláčem na poslední chvíli probral svoji matku, která oba dostala z jedovatého prostředí.

„Synovi se chtělo spát, tak jsme si šli lehnout do jedné z místností. Aby nám bylo teplo, zapnula jsem benzinový generátor, který je ve vedlejší místnosti a je napojený na topení. Vůbec jsem netušila, že by se mohlo něco stát, když byl generátor za zavřenými dveřmi,“ líčila tehdy Deníku své zážitky Procházková. Do místnosti se však dostaly benzinové zplodiny, které mohly oba zabít. „Naštěstí se probudil syn a začal brečet. To mě probralo. Já se z posledních sil zvedla, chytila ho do náruče a vyvrávorala s ním ven. Tam už nám pomohl bývalý manžel, který přivolal záchranku,“ popsala chvíle hrůzy maminka.

„I tenkrát naštěstí vše dobře dopadlo, oba pustili brzy z nemocnice a jsou v pořádku,“ uzavřel Procházka.