Rok od roku stoupá jejich agresivita i zásoba vulgárních slov, která se nebojí užívat v kolektivu mezi spolužáky, ale ani v komunikaci s pedagogy.

„Já osobně všechny pedagogy obdivuji za jejich trpělivost. Den co den se je totiž někteří žáci snaží vyprovokovat svým chováním i vulgárními narážkami. Někdy mají opravdu co dělat, aby se udrželi a nevznikl konflikt. Naštěstí učitelé jsou profesionálové a na útoky žáků raději nereagují," popsal situaci ve školách ředitel Základní školy v Lerchově ulici v Sušici Čestmír Kříž. Podobný názor mají i další.

Učitelé, především na druhém stupni základních škol, na učilištích a středních školách jsou vystaveni žákům a jejich libovůli den co den. Poznámky, zhoršené známky z chování a další výchovné metody na ně mnohdy vůbec neplatí. To, že se učitel rozhodne řešit kázeňský přestupek fyzickým trestem, se stává ale prý jen mimořádně. „Za svoji kariéru jsem se s útokem pedagoga na žáka ještě nesetkal, a nic takového jsem zatím naštěstí ani řešit nemusel. Dříve se výchovný pohlavek žákovi občas objevil, dnes by si to ale žádný učitel nedovolil. Všichni vědí, že by to byl jejich konec ve školství," sdělil ředitel Základní školy a mateřské školy v Kolinci Stanislav Vrba. Ten si také myslí, že se chování dětí v posledních letech změnilo k horšímu. „Protože pracuji s dětmi, které dobře znám, tak si myslím, že vesnické děti jsou hodnější než například děti v Sušici nebo Klatovech. Nejsou totiž ještě tolik ovlivněny tím městem a jeho prostředím," domnívá se ředitel.

„Vůbec bych takový případ, kdy učitel potrestá žáka fyzicky, řešit nechtěl a paní ředitelce z Klatov takové rozhodování vůbec nezávidím. Jsme jenom lidi, a tak občas někomu bouchnou nervy. Vůbec se nedivím, že se něco takového občas někde stane. Ti, co nejvíce křičí, by si měli práci učitele alespoň na jeden den vyzkoušet," tvrdí ředitel Základní školy v Kašperských Horách Richard Nový.

To, že děti zlobí víc, potvrdili Deníku i ředitelé dalších škol na Klatovsku.