Velkou výstavu dýní chystají na letošní podzim v Chlistově. Do akce se zapojí celá vesnice. „Do připravované akce zapojíme děti a jejich rodiče, a to nejen z naší obce Chlistov, ale i ze širokého okolí Klatovska,“ říká organizátorka akce Květa Korečková, která s nápadem na dýňovou slavnost přišla.

„I malé obce dokáží dělat velké akce. Rozhodla jsem se, že pomohu trochu zpropagovat naši obec a protože jsem vášnivou zahrádkářkou, milovnicí přírody i dobrého jídla, vymyslela jsem soutěž v pěstování dýní s podzimní výstavou. Semena dýní pro tuto akci jsem získala od sponzora, který nabízí široký sortiment okrasných i užitkových druhů. Semena budou pro všechny zájemce k dispozici už po Velikonocích a vyzvednout si je budou moci zcela zdarma v naší keramické dílně v Chlistově. Z těchto semen pak zájemci doma vypěstují dýně, které koncem září dopraví na určené místo, kde se výstava uskuteční. Vystavené dýně budou označeny popiskami se jménem pěstitele a názvem odrůdy,“ popisuje plán akce Korečková.

Dýňová akce je zaměřená hlavně na děti, na podporu jejich vztahu k přírodě. „Už teď je o akci velký zájem a rodiče i prarodiče připravují komposty pro jarní sadbu dýní. Během roku budeme průběžně malé zahradníky, jejich snažení a pěstitelské úspěchy fotit a dokumentovat. Na výstavě pak umístíme i fotografie z průběhu celé soutěže,“ pokračuje organizátorka akce.

Vyhodnocení celoročního snažení organizátoři plánují při zábavném odpoledni, kde budou soutěže, občerstvení i malování na dýně. „Konec letošního dýňového klání plánujeme na sobotu 29. září. V následujícím týdnu bude možné pak každý den výstavu v centru obce navštívit a pokochat se výpěstky do projektu přihlášených pěstitelů,“ dodala Korečková.

Soutěž dýní v Chlistově bude sledovat i Klatovský deník, který je mediálním partnerem soutěže.