První na řadě byla petice za obnovu základní péče v nemocnici, kterou iniciovala Zuzana Hrabá a kterou po diskuzi s občany vzalo zastupitelstvo na vědomí. „Pro mě byly otázky zodpovězeny neuspokojivě. Myslím, že z dnešního jednání vyvstalo spoustu dalších otázek,“ uvedla Hrabá. „Diskuze byla občas emotivní a vypjatá, ale to k tomu patří,“ okomentoval jednání starosta Sušice Petr Mottl.

Jako přínos hodnotila Hrabá rozšíření správní rady Nemocnice Sušice o. p. s. ze tří na devět členů, což navrhla zastupitelka Andrea Staňková, která nahradila v radě Stanislava Karase. „Správní rada nemocnice byla rozšířena, abychom posílili kontrolní pravomoci zakladatele Nemocnice Sušice o. p. s. a provedli kroky, které dosud provedeny nebyly. To znamená kontrolní činnost z hlediska hospodaření a plnění smluv.

Šibřinky pro dospělé v Klatovech.
FOTO: Dospělí si užili na šibřinkách

Pokud dochází k neplnění smlouvy, je na řadě stanovení sankcí a správní rada je povinna jednat,“ řekla Staňková. Novými členy správní rady jsou lékař Jiří Šedivý, zastupitelka Jana Švelchová, lékař František Musil, starosta Kašperských Hor Petr Málek, zastupitel Pavel Javorský a účetní Jaroslava Kolářová.

SPOLUPRÁCE S KRAJEM

Během diskuze nejednou zaznělo, že by město mělo spolupracovat s Plzeňským krajem. O tom se však podle radní Plzeňského kraje pro zdravotnictví Mileny Stárková zatím nejednalo. „Mě strašně mrzí, že od roku 2015 mě z města nikdo neoslovil, když už teď minimálně půl roku rok město vidí, že původně Nemos a nyní Penta nenaplní smluvní podmínky. Starosta vyloženě drží Pentu zuby nehty a nemá snahu hledat jiné řešení. Věřím, že když se správní rada rozšířila na devět členů, se postupně se dojde k výsledku,“ řekla Stárková.

Masopust v Kvášňovicích.
Tradici obnovili po sedmdesáti letech a rovnou ve velkém

DOTACE OD MĚSTA

Rušnou diskuzi vyvolala dotace, kterou město podpoří rozšíření chirurgické ambulance na nepřetržitou. Obyvatele pobuřovalo hlavně to, že bude na ambulanci doplácet město, když nemocnici provozuje společnost Penta Hospitals. Podle nich by měla peníze dávat Penta. „V ideálním případě by to tak mělo být. Když se ale podíváme, tak i Plzeňský kraj dotuje soukromé společnosti, i zdravotnické, v rámci veřejné služby. Že to jde z rozpočtu města je kompromisní řešení a je třeba zdůraznit, že ani koruna nebude zisk pro Pentu. Vše budou náklady, které budou transparentně vedeny, evidovány a budou to pouze náklady na zdravotnický personál, lékaře a sestry,“ vysvětlil Mottl. Do konce letošního roku by dotace od města měla být cca 5,6 milionu korun. Vedení města počítá s tím, že bude jednat o kompenzaci této dotace s Plzeňským krajem.

„Budeme jednat s krajem o možnostech další spolupráce, ale to jsme dělali už několikrát a nikdy jsme neuspěli,“ poznamenal starosta.

„Požadavek na dotaci nevzešel od společnosti Penta Hospitals. Společná dohoda vznikla na základě jednání s městem. V konceptu, který jsme předložili, provoz chirurgické ambulance v režimu 24/7 nebyl. To byl požadavek města, které chtělo vyjít vstříc občanům,“ uvedla mluvčí Penta Hospitals Lenka Holá.

Ilustrační foto
Dlouhoveští páťáci pomohou Domovu svaté Zdislavy

Nepřetržitá chirurgická ambulance by měla začít fungovat od 1. dubna. „V tuto chvíli dokončujeme smlouvy s lékaři, kteří budou sloužit v chirurgické ambulanci a od 1. dubna jsme připraveni ambulanci provozovat v požadovaném rozsahu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Podle dostupných informací, jsme schopni služby pokrýt i se zdravotními sestrami, které máme předdomluvené. Čekali jsme pouze na vyjádření zastupitelstva,“ uvedla Holá.

Jedním z lékařů, který bude na ambulanci sloužit je Jiří Šedivý, který v nemocnici dříve působil. Nelíbí se mu ale fakt, že jejich práci, bude platit město. „Mám s tím osobní problém, protože si myslím, že by to nemělo jít z městského rozpočtu.