VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chceme, aby zaměstnavatelé v EU uznávali české diplomy

Klatovy - Zástupce ministerstva slibuje, že Česká republika bude během svého předsednictví v Evropské unii usilovat o to, aby si Češi našli snáze práci v Německu i jinde

7.1.2009
SDÍLEJ:

Náměstek ministra práce a sociálních věcí Michal Sedláček má ke Klatovům silné rodinné vazby, a tak ho Deník zastihl při procházce na tamním náměstí. Foto: DENÍK/Milan Kilián

„Česká republika považuje přechodná omezení, kdy čtyři země Evropské unie Německo, Rakousko, Belgie a Dánsko stále brání volnému pohybu pracovních sil z nových členských států Evropské unie, za diskriminující, politicky a ekonomicky naprosto neodůvodněná,“ řekl Deníku Michal Sedláček, náměstek ministra práce a sociálních věcí, který na ministerstvu odpovídá za spolupráci s Evropskou unií a jehož rodina pochází z Klatov. Dodal, že Česká republika se v průběhu svého předsednictví EU zaměří především na „prosazování co největší liberalizace pohybu pracovníků v rámci EU a usnadnění profesní a geografické mobility pracovních sil na trhu práce v EU“.

Lidé ze západních Čech dojíždějí nejčastěji za prací do sousedního Německa. Víte, kolik je jich tam zaměstnáno?
Koncem roku 2007 pracovalo na celém území Spolkové republiky Německo asi třináct a půl tisíce Čechů. Pochopitelně nejvíce v oblasti zpracovatelského průmyslu a pohostinství. Toto číslo zahrnuje pouze občany, kteří jsou oficiálně zaregistrováni. Sezonních pracovníků byl asi jeden tisíc. Připomínám, že rok před tím to bylo asi o tisíc lidí méně. Novější statistika není ještě známá. Počet osob, kteří pracují bez legálního povolení, nelze přesně zjistit.

Slibujete, že se během předsednictví ČR v EU zaměříte na zlepšení pracovních možností Čechů v zahraničí. Jak toho chcete dosáhnout právě ve zmiňovaném Německu? Co konkrétně se pro naše občany zlepší?
Dánsko zruší veškerá omezení zaměstnávání lidí z nových členských zemí k 1. květnu 2009 a podobný krok očekáváme i od Belgie. Proto budeme vytvářet během našeho předsednictví politický tlak na Německo a Rakousko, aby se připojily k tomuto rozhodnutí. Za hlavní téma neformálního zasedání ministrů práce a sociálních věcí zemí EU, které se bude konat 22. a 23. ledna v Luhačovicích, jsme zvolili právě mobilitu a volný pohyb pracovníků. Bude se jednat o přínosu mobility ke zvyšování konkurenceschopnosti Evropské unie ve světě. Výsledky by se měly odrazit v závěrech nejvyššího orgánu EU - Evropské rady.

Už vloni (2008) jsme vyzvali Evropskou komisi, aby připravila analýzu dopadů volného pohybu pracovních sil a Komise ji uveřejnila na konci listopadu. Jednoznačně v ní konstatovala, že volný pohyb nepřináší žádné negativní důsledky pro pracovní trh, nezvyšuje nezaměstnanost, ani nevytváří tlak na snižování mezd domácích pracovníků. Proto předpokládáme, že Evropská komise bude pečlivě vyhodnocovat zdůvodnění, pokud se Rakouska a Německo oficiálně rozhodnou prodloužit omezení i po 1. květnu 2009. V každém případě veškerá omezení budou ukončena k 30. dubnu 2011.

Češi platí v Německu nejen daně, ale i zdravotní a sociální pojištění. Mohou z těchto odvodů také něco čerpat?
Ano, mohou. Vzhledem k tomu, že lidé pracující v Německu nebo i v jiných členských zemích, přispívají do tamních sociálních a zdravotních systémů, mají nárok na veškeré sociální dávky jako němečtí spoluzaměstnanci. Když potřebují navštívit lékaře, mohou tak učinit jak v zahraniční,tak i v České republice a v obou případech se prokáží legitimací zahraniční zdravotní pojišťovny.

V průběhu našeho předsednictví se budeme snažit dokončit vyjednávání o novelizaci Nařízení o koordinaci sociálních systémů, které zjednoduší převádění finančních prostředků mezi členskými státy v této oblasti. To znamená, že českému lékaři nebo nemocnici v Klatovech budou rychleji proplaceny náklady spojené s léčbou občanů pracujících v zahraničí. Dosavadní úprava byla totiž přijata před naším vstupem do Evropské unie. Nové nařízení také usnadní vyplácení důchodů za léta odpracovaná v jiných členských zemích.

Jak chcete usnadnit práci našich občanů v zahraničí?
Například chceme, aby se důsledně uplatňovala zásada, která sice už platí, ale zůstává spíš na papíře. Jedná se o to, aby úřady práce nebo zaměstnavatelé v jednotlivých zemích uznávali doklady vydané ve druhé členské zemi. Například, aby radnice ve Zwieselu uznala diplom z Univerzity Karlovy nebo doklad o absolvování nějakého kvalifikačního kurzu.

Otevřete naopak ještě více pracovní trh v České republice cizincům? Pokud ano, nezvýší to nezaměstnanost?
Pracovní trh je v České republice už zcela otevřen, protože občané členských zemí u nás žádná povolení k práci nepotřebují. V současné době je u nás asi 115 tisíc volných míst. Jsou to zaměstnání, o která se Češi neucházejí, a proto se nezaměstnanost v důsledku zaměstnávání cizinců nezvýší. Abychom zjednodušili zaměstnávání cizinců a uspokojili potřeby podnikatelů, připravili jsme spolu s ministerstvem vnitra projekt tzv. zelených karet, který se týká 12 zemí mimo EU. Zjednodušuje papírování při vyřizování žádostí o pracovní povolení.

Na druhou stranu ale situaci důsledně monitorujeme, a pokud by se nezaměstnanost začala zásadnějším způsobem zvyšovat a ohrožovat pracovní příležitosti českých občanů, tak příliv cizinců samozřejmě omezíme.

Autor: Milan Kilián

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 35 000 Kč

Specialisté v oblasti zahraničních vztahů a služeb MANAŽER PRO PŘESHRANIČNÍ SPOLUPRÁCI. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: , - NJ na velmi dobré úrovni (jednání probíhají i v němčině),, - VŠ vzdělání a min. 3-letá praxe v oboru činnosti nebo příbuzném oboru, který odpovídá programu ČR-Bavorsko; nebo SŠ vzdělání a min 5-letá praxe v obor, - znalost práce na PC, - organizační, komunikační a prezentační schopnosti a zkušenosti, - časová flexibilita, samostatnost, vícedenní cesty i do zahraničí, - řidičský průkaz sk. B, vlastní automobil, - znalost regionu, VÝHODOU: AJ, zkušenosti s projekty z fondů EU, znalosti z oblasti státní správy a neziskového sektoru, PRACOVNÍ NÁPLŇ:, - řízení, zajištění a koordinace jednotlivých aktivit projektu "Region budoucnosti Bavorský les - Šumava 2020+" ve spolupráci s asistentkou/asistentem projektu, - zajištění činnosti Kontaktního místa pro přeshraniční spolupráci (poradenství o možnostech přeshraniční spolupráce, aktivní vyhledávání kontaktů, partnerství, přenos zkušeností, organizace informačních akcí a další), - vypracování Strategie rozvoje Bavorský les-Šumava 2020+ (spolupráce na procesu vytváření strategie, schůzky s experty, on-line konzultace, prezentace výsledků, organizace Strategického sympózia, kde bude strategie představena a další), - vytvoření Platformy pro meziregionální transfer know-how (výměna zkušeností s evropskými příhraničními regiony formou vzájemnch návštěv a konzultací), - organizace aktivit v oblasti přeshraniční splupráce škol a mládeže, - aktivní spolupráce s partnery, především s bavorskou částí Euregia a členy Řídícího grémia projektu, - komunikace a aktivní spolupráce s obcemi, městy, mikroregiony, místními akčními skupinami a dalšími aktéry v regionu se zaměřením na témata a cíle projektu, - účast na jednáních přeshraničního a mezinárodního významu v ČR i zahraničí, - práce s veřejností, POŽADOVANÉ DOKLADY:, - strukturovaný profesní životopis, - motivační dopis, - doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání (kopie), POŽADOVANÉ DOKLADY ZASÍLEJTE DO 17.8.2018 na e-mail: vendula.francova@euregio.cz, , Projekt "Region budoucnosti Bavorský les - Šumava 2020+" je k nahlédnutí v kanceláři Euroregionu Šumava, Běšiny 150, 339 01 Klatovy. Pracoviště: Euroregion šumava - jihozápadní čechy - pracoviště, 339 01 Klatovy 1. Informace: Vendula Francová, +420 376 399 472.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 28 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů TRAKTORISTI, KRMIVÁŘI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: řidičský průkaz sk.T, motivační odměna., Zaměstnanecké výhody: pen.fondy, podnikové stravování. , Kontaktní osoba: p.Krýsl tel.728223684, Místo výkonu práce : Malonice. Pracoviště: Zemědělské obchodní družstvo se sídlem v kolinci, 341 42 Kolinec. Informace: Krýsl, +420 728 223 684.

Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 20 000 Kč

Obsluha strojů na zpracování ovoce, zeleniny a ořechů (včetně sušení, konzervování a mražení) VÝROBNÍ DĚLNÍK, DĚLNICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní 623, 342 01 Sušice, Zaměstnanec zajišťuje: výroba potravin, manipulace s materiálem, obsluha strojního zařízení., Požadujeme: Vyučení v jakémkoliv oboru, manuální zručnost. , Po zapracování - Nadstandardní platové ohodnocení závislé na výkonu, mimořádnou odměnu na letní dovolenou a Vánoce, příplatek na stravování a dojíždění, příplatek za noční směnu 15%, důchodové připojištění, věrnostní odměna, měsíční poukázka FlexiPass, 2 dny zdravotního volna navíc, pracovní místo v Sušici., Kontaktní osoba: Marie Vaňková tel.376502811, , e-mail: info@spak.cz, Způsob prvního kontaktu: telefonicky od 8:00 hod.- 14.00, e-mailem. Pracoviště: Spak foods s.r.o. - sušice, Nádražní, č.p. 623, 342 01 Sušice 1. Informace: Marie Vaňková, +420 376 502 811.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/KA sk. C. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klatovy a okolí, První kontakt telefonicky nebo emailem: Fládr Jiří Ing. 777 160 763, fladr@jsfstavebni.cz. Pracoviště: Jsf stavební s.r.o. - provozovna koldinova 672, klatovy, Koldinova, č.p. 672, 339 01 Klatovy 1. Informace: Jiří Fládr, +420 777 160 763.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hlasujte o nejlepší hospůdku roku 2018

Střet auta s jelenem u Hartmanic na Šumavě.

Srazil jelena, auto je na odpis

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Na Špičáku se pojede Downhill Cup

Železná Ruda, Špičák – V šumavském areálu Ski&Bike Špičák se o víkendu koná čtvrtý závod letošní pětidílné série sjezdu horských kol – iXS Europen Downhill Cup (EDC), ve kterém se na těžké trati Struggle dlouhé 1750 metrů, představí v sedmi kategoriích okolo tří stovek cyklistických sjezdařů.

Senior se zřítil v Malém Boru ze střechy, letěl pro něj vrtulník

Malý Bor – Neštěstí se ve čtvrtek dopoledne stalo v Malém Boru na Horažďovicku, kde se vážně zranil 70letý muž, který opravoval střechu v areálu tamní zemědělské společnosti.

Řidiči ve Velharticích ujel autobus i s lidmi

Velhartice – Malér má na krku řidič, kterému ujel ve středu odpoledne ve Velharticích na Klatovsku autobus i s cestujícími a naboural do plotu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT