VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chceme, aby zaměstnavatelé v EU uznávali české diplomy

Klatovy - Zástupce ministerstva slibuje, že Česká republika bude během svého předsednictví v Evropské unii usilovat o to, aby si Češi našli snáze práci v Německu i jinde

7.1.2009
SDÍLEJ:

Náměstek ministra práce a sociálních věcí Michal Sedláček má ke Klatovům silné rodinné vazby, a tak ho Deník zastihl při procházce na tamním náměstí. Foto: DENÍK/Milan Kilián

„Česká republika považuje přechodná omezení, kdy čtyři země Evropské unie Německo, Rakousko, Belgie a Dánsko stále brání volnému pohybu pracovních sil z nových členských států Evropské unie, za diskriminující, politicky a ekonomicky naprosto neodůvodněná,“ řekl Deníku Michal Sedláček, náměstek ministra práce a sociálních věcí, který na ministerstvu odpovídá za spolupráci s Evropskou unií a jehož rodina pochází z Klatov. Dodal, že Česká republika se v průběhu svého předsednictví EU zaměří především na „prosazování co největší liberalizace pohybu pracovníků v rámci EU a usnadnění profesní a geografické mobility pracovních sil na trhu práce v EU“.

Lidé ze západních Čech dojíždějí nejčastěji za prací do sousedního Německa. Víte, kolik je jich tam zaměstnáno?
Koncem roku 2007 pracovalo na celém území Spolkové republiky Německo asi třináct a půl tisíce Čechů. Pochopitelně nejvíce v oblasti zpracovatelského průmyslu a pohostinství. Toto číslo zahrnuje pouze občany, kteří jsou oficiálně zaregistrováni. Sezonních pracovníků byl asi jeden tisíc. Připomínám, že rok před tím to bylo asi o tisíc lidí méně. Novější statistika není ještě známá. Počet osob, kteří pracují bez legálního povolení, nelze přesně zjistit.

Slibujete, že se během předsednictví ČR v EU zaměříte na zlepšení pracovních možností Čechů v zahraničí. Jak toho chcete dosáhnout právě ve zmiňovaném Německu? Co konkrétně se pro naše občany zlepší?
Dánsko zruší veškerá omezení zaměstnávání lidí z nových členských zemí k 1. květnu 2009 a podobný krok očekáváme i od Belgie. Proto budeme vytvářet během našeho předsednictví politický tlak na Německo a Rakousko, aby se připojily k tomuto rozhodnutí. Za hlavní téma neformálního zasedání ministrů práce a sociálních věcí zemí EU, které se bude konat 22. a 23. ledna v Luhačovicích, jsme zvolili právě mobilitu a volný pohyb pracovníků. Bude se jednat o přínosu mobility ke zvyšování konkurenceschopnosti Evropské unie ve světě. Výsledky by se měly odrazit v závěrech nejvyššího orgánu EU - Evropské rady.

Už vloni (2008) jsme vyzvali Evropskou komisi, aby připravila analýzu dopadů volného pohybu pracovních sil a Komise ji uveřejnila na konci listopadu. Jednoznačně v ní konstatovala, že volný pohyb nepřináší žádné negativní důsledky pro pracovní trh, nezvyšuje nezaměstnanost, ani nevytváří tlak na snižování mezd domácích pracovníků. Proto předpokládáme, že Evropská komise bude pečlivě vyhodnocovat zdůvodnění, pokud se Rakouska a Německo oficiálně rozhodnou prodloužit omezení i po 1. květnu 2009. V každém případě veškerá omezení budou ukončena k 30. dubnu 2011.

Češi platí v Německu nejen daně, ale i zdravotní a sociální pojištění. Mohou z těchto odvodů také něco čerpat?
Ano, mohou. Vzhledem k tomu, že lidé pracující v Německu nebo i v jiných členských zemích, přispívají do tamních sociálních a zdravotních systémů, mají nárok na veškeré sociální dávky jako němečtí spoluzaměstnanci. Když potřebují navštívit lékaře, mohou tak učinit jak v zahraniční,tak i v České republice a v obou případech se prokáží legitimací zahraniční zdravotní pojišťovny.

V průběhu našeho předsednictví se budeme snažit dokončit vyjednávání o novelizaci Nařízení o koordinaci sociálních systémů, které zjednoduší převádění finančních prostředků mezi členskými státy v této oblasti. To znamená, že českému lékaři nebo nemocnici v Klatovech budou rychleji proplaceny náklady spojené s léčbou občanů pracujících v zahraničí. Dosavadní úprava byla totiž přijata před naším vstupem do Evropské unie. Nové nařízení také usnadní vyplácení důchodů za léta odpracovaná v jiných členských zemích.

Jak chcete usnadnit práci našich občanů v zahraničí?
Například chceme, aby se důsledně uplatňovala zásada, která sice už platí, ale zůstává spíš na papíře. Jedná se o to, aby úřady práce nebo zaměstnavatelé v jednotlivých zemích uznávali doklady vydané ve druhé členské zemi. Například, aby radnice ve Zwieselu uznala diplom z Univerzity Karlovy nebo doklad o absolvování nějakého kvalifikačního kurzu.

Otevřete naopak ještě více pracovní trh v České republice cizincům? Pokud ano, nezvýší to nezaměstnanost?
Pracovní trh je v České republice už zcela otevřen, protože občané členských zemí u nás žádná povolení k práci nepotřebují. V současné době je u nás asi 115 tisíc volných míst. Jsou to zaměstnání, o která se Češi neucházejí, a proto se nezaměstnanost v důsledku zaměstnávání cizinců nezvýší. Abychom zjednodušili zaměstnávání cizinců a uspokojili potřeby podnikatelů, připravili jsme spolu s ministerstvem vnitra projekt tzv. zelených karet, který se týká 12 zemí mimo EU. Zjednodušuje papírování při vyřizování žádostí o pracovní povolení.

Na druhou stranu ale situaci důsledně monitorujeme, a pokud by se nezaměstnanost začala zásadnějším způsobem zvyšovat a ohrožovat pracovní příležitosti českých občanů, tak příliv cizinců samozřejmě omezíme.

Autor: Milan Kilián

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 20 000 Kč

Stavební technici PŘÍPRAVÁŘ/KA STAVEBNÍ VÝROBY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přípravář/ka stavební výroby, POŽADUJEME: ÚSO s maturitou, Pracoviště: Dr. Sedláka č.p. 903, 339 01, Klatovy III, kontakt: p. Kobera, tel. 608 028 065, e-mail: kobera@transmixbeton.cz nebo p.Sedláčková, tel. 602 210 315. Pracoviště: Transmix beton, společnost s ručením omezeným, pracoviště, Dr. Sedláka, č.p. 903, 339 01 Klatovy 1. Informace: Luboš Kobera, +420 608 028 065.

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 19 000 Kč

Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři PROVOZNÍ MONTÉR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: vyučení nebo SŠ - obor instalatér či montér vodohospodářských zařízení, samostatnost, flexibilita, řidičský průkaz sk. B, VÝHODOU: praxe v oboru, znalost dalších prací v montáži, PRACOVNÍ NÁPLŇ: preventivní a běžná údržba vodovodní a kanalizaační sítě a objektů včetně přípojek, stavebně-montážní činnost na vodovodní a kanalizační síti a objektech, odečty měrných objektů, pohotovostní služba, NABÍZÍME:jistotu a stabilitu tradiční firmy, odpovídající platové ohodnocení, nadstandardní zaměstnanecké výhody vyplývající z kolektivní smlouvy, volné víkendy, možnost dalšího profesního vzdělávání, BENEFITY: příspěvek na stravování/stravenky, dovolená nad rámec Zákoníku práce, 3 sick days, příspěvek na životní/penzijní připojištění, slevy na mobilní tarify, prvidelný inflační růst mezd, , Pokud Vás naše nabídka oslovila, pošlete prosím svůj aktuální strukturovaný profesní životopisdoplněný motivačním dopisem elektronicky na e-mail vodospol@vodospol.cz, nebo poštou na adrssu: VODOSPOL s.r.o., Ostravská 169, 339 01 Klatovy., , Pro další informace volejte vedoucího provozu Ing. Gubrice 602 352 166. Pracoviště: Vodospol s. r. o., Ostravská, č.p. 169, 339 01 Klatovy 1. Informace: ŽIVOTOPIS, +420 602 352 166.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODAVAČ/KA do prodejny v Lubech, NÁPLŇ PRÁCE: prodej pečiva v podnikové prodejně, drobná expedice, ÚVAZEK + PRACOVNÍ DOBA: plný úvazek 5:30 - 13:30 nebo zkrácený 7:30 - 13:30, MZDA: plný úvazek 19 000 Kč, zkrácený úvazek (6 hodin) 14 500 Kč, Kontakt: Fiala Petr, tel.: 376 310 529, e-mail: info@pekarstvi-fiala.cz. Pracoviště: Pekařství fiala s.r.o., 339 01 Klatovy 1. Informace: Petr Fiala, +420 376 310 529,725 607 294.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: HLAVNÍ NÁPLŇ ČINNOSTI: přijímání žádostí v agendě pomoci v hmotné nouzi, poradenská činnost, provádění sociálních šetření, vedení a kompletní zpracování správního řízení v žádostech o dávky, zajišťování vedení ucelené podkladové dokumentace žadatelů, ověřování a došetřování podkladů a údajů pro správní řízení, přímý kontakt s žadateli o dávky pomoci v hmotné nouzi, KVALIFIKAČNÍ A DALŠÍ POŽADAVKY: ukončené minimálně VOŠ nebo VŠ sociálního zaměření - odborná způsobilost dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách - VOŠ v oborech zaměřených na sociální práci a pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitativní a sociální činnost nebo VŠ zaměřené na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo soc. pedagogiku; velmi dobrá uživatelská znalost MS Office (Worl, Excel), práce s lidmi, komunikační dovednosti, profesionální vystupování, asertivní chování, emoční odolnost, samostatnost, pečlivost, důslednost, flexibilita, spolehlivost, svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, PRACOVNÍ PODMÍNKY: platové zařazení v souladu s platnými právními předpisy v 10. plat. třídě, po zkušební době možnost přiznání osobního příplatku v závislosti na odváděné práci, pružná pracovní doba - plný úvazek, předpokládaný nástup - červen 2018, pracovní poměr na dobu určitou (zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou), , V případě zájmu o uvedenou pozici zašlete, prosím, elektronicky motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nejpozději do 30.4.2018 včetně na emailovou adresu: petr.ulrych@kt.mpsv.cz , Nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků., Nesplnění požadavků může být důvodem k vyřazení z účasti na výběrovém řízení.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - kontaktní pracoviště klatovy, Voříškova, č.p. 825, 339 01 Klatovy 1. Informace: Petr Ulrych, +420 950 128 500.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Sám vytvořil i podepsal darovací smlouvu

Zahájení 11. ročníku Barokních jezuitských Klatov

Historická konference bude nejen o Balbínovi

FOTOGALERIE: Děti se učily dopravní výchovu

Klatovy - Na dopravním hřišti u mateřské školy v ulici Národních Mučedníků v Klatovech se postupně vystřídaly děti ze školek, aby se naučily, jak se v dopravě chovat.

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 25. dubna 2018.

Mužík: Výměna trenéra bude pro Klatovy plus

Klatovy – Ačkoli hokejová sezona nejlepším druholigovým týmům skončila teprve před necelými dvěma týdny a do startu nového ročníku zbývá ještě mnoho času, vedení účastníka 2. ligy SHC Klatovy už má o příští sezoně jasno.

Po napadení je muž stále v pracovní neschopnosti

Nýrsko – Až tři roky může strávit ve vězení Slovák, který napadl v únoru jiného muže pěstí. Zraněný se z útoku do současnosti léčí a nemůže žít obvyklým způsobem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT