Jindřich Novák z Kroměždic nestaví kolem svého pozemku plot. Ví, že by to bylo zbytečné, protože na jeho zahradě často přistávají auta a stejně by ho zbořila. Bojuje proto o to, aby v nebezpečné zatáčce byla umístěna svodidla, ale vlastník komunikace to odmítá.


Poslední vážná nehoda se v zatáčce na kraji Kroměždic stala ve čtvrtek odpoledne, kdy řidič malého Citroënu AX při jízdě směrem na Klatovy vyletěl ze silnice. Vůz vyvrátil a přerazil asi třiceticentimetrový strom a zastavila ho až hranice dřeva stojící několik metrů hluboko v zahradě. „Není to první nehoda, která se tu stala. Ta zatáčka je hodně nebezpečná, v zimě se nám už stalo, že nám v zahradě přistála tři auta za jediný den,“ tvrdí Novák, který proto podle svých slov nestaví ani hradbu. Chtěl by, aby v místě byla postavena svodidla, která by podle něj pomohla ochránit jeho nejbližší a také jeho majetek. „Psal jsem už na správu a údržbu silnic, které komunikace patří, ale ti to odmítli,“ posteskl si Novák.


„O požadavku pana Nováka slyším poprvé, ale jeho stanovisko podporujeme. Souhlasíme s tím, že by na tom místě byla kvůli ochraně jeho majetku svodidla potřeba, ovšem na druhé straně je otázkou, jestli by naopak neublížila motoristům,“ uvedl starosta Bolešin, pod které Kroměždice spadají, Josef Sommer.


„V Kroměždicích jsou dva problémy. První, že tam motoristé vjíždějí nepřiměřenou rychlostí, a druhý, že se svodidla dávají tam, kde je nějaký sráz, což tady není,“ řekl Deníku šéf Správy a údržby silnic Klatovy Jiří Velíšek a dodal: „Domnívám se, že v okrese je více míst, kde by svodidla byla potřebná, a nejsou tam, protože na to nejsou peníze. Když jsme proto rozhodovali, kam je umístíme, zvítězila Sušice, kde bylo také několik nehod a auta tam končila pod srázem.“


A co na problém říká policie, která případné osazení svodidel musí schválit? „Všechny požadavky se posuzují případ od případu a k instalaci svodidel musí být splněno několik platných norem. Kvůli ochraně majetku soukromých osob se ale nebudují,“ upozornila Dana Ladmanová z klatovského okresního policejního ředitelství.


A co si myslíte vy? Měla by být na nebezpečném místě zbudována svodidla, nebo by správa komunikace měla finance investovat jinde? Napište nám svůj názor do diskuse