„Nyní máme tělocvičnu, také bychom chtěli v těchto nových prostorách udělat hudební zkušebnu a nainstalovat lezeckou stěnu. Klienti již přijali tyto prostory za své. Pomáhali nám s přípravami, například vymalovali a stěhovali nábytek,“ uvedla vedoucí klubu Jitka Komrsová.

„Nové prostory jsou lepší, líbí se mi tu. Nyní si můžeme zahrát například basket, to jsme předtím nemohli. Jsem rád, že tento klub v Klatovech je, nemusíme být na ulici,“ popsal klub jeho návštěvník Lukáš Seidl. „Chodím do klubu už od začátku. Byl jsem se v něm jednou podívat a od té doby ho navštěvuji. Za tu dobu jsem vyzkoušel mnoho aktivit a také tam přijdu i na internet. Těším se, že tu bude pytel na boxování,“ dodal jeho kolega Lukáš Duda.

Do Chapadla může docházet mládež ve věku 15 až 23 let. „Rozhodli jsme se pro tuto věkovou skupinu, protože nabídka volnočasových aktivit pro starší mládež v Klatovech chyběla,“ zdůvodnila Komrsová.

Klub poskytuje také poradenství. „Domlouváme například začátek studia či rekvalifikace, nabízíme pomoc při hledání brigády. Nabízíme ale jen podporu při hledání, nejsme pracovní agentura. Také nabízíme pomoc při jednání s úřady či policií. Náš klub je zaměřený i na prevenci, kdy jsme připravili program pro základní a střední školy v rámci protidrogové prevence, s názvem „Rozhodni se včas“. Cílem klubu je vytvoření bezpečného prostředí pro mládež s širokou nabídkou aktivit pro smysluplné trávení volného času,“ informovala Komrsová.

Toto zařízení je bezprahové, to znamená, že klient přichází a nemusí splňovat žádné podmínky, např. přihlašovat se do klubu, službu může využít i anonymně. „Chapadlo je také určeno mládeži, která se vrací z výkonu trestu či ústavní výchovy. Spolupracujeme například s orgánem sociálně právní ochrany dětí na městském úřadě. Chtěli bychom, aby si klienti osvojili určité životní návyky a dokázali se samostatně a odpovědně rozhodovat,“ charakterizuje jednu z cílových skupin Komrsová.

Kluci a holky v Chapadle dosud mohli navštěvovat například počítačový kroužek či břišní tance, nabídka se mění podle aktuálního zájmu. „Vedu například kytarový kroužek a jiné hudební aktivity. Pracuji v klubu už od začátku. Vzhledem k tomu, že jsem jim věkově blízký, jsem pro ně téměř vrstevníkem. Jsem rád, že mě berou a mají ve mě důvěru,“ sdělil Pavel Bošek.