Své o tom ví například mladí cestovatelé Martin Urbánek ze Sušice a Jan Rajčok z Příchovic, kteří v létě a v zimě již pravidelně několik let vyjíždějí na netradiční místa za poznáním a dobrodružstvím. Po svých cestách po rumunských horách, Ukrajině, loňských Vánocích na Kubě, letním dobrodružství na Islandu směřují právě dnes, v pátek 16. prosince, do jižního Maroka a na západní Saharu. Strávit letošní Štědrý den totiž chtějí v poušti.

„To, že bychom mohli letošní Vánoce prožít v Marockém království a na Sahaře, nás napadlo, když jsme se v létě vraceli z Islandu. Slovo dalo slovo a v pátek odlétáme. Vrátíme se na Silvestra odpoledne,” říká Martin Urbánek ze Sušice.

Mladí cestovatelé tentokrát vyjíždějí na cestu ve třech. „Protože kamarádi, kteří s námi jezdí jindy, mají doma povinnosti, beru s sebou tentokrát svého bratra Tomáše,” prozrazuje Jan Rajčok z Příchovic.

Cestovatelé odletí z německého Frankfurtu a v Maroku přistanou na letišti v královském městě Marakéš.

„Tam budeme mít připravené auto, které jsme si objednali, a s ním budeme cestovat. V plánu máme najezdit zhruba 3400 kilometrů,” pokračuje Rajčok.
Trojice dobrodruhů nechce trávit tradiční vánoční svátky v turistických destinacích, ale jako vždy i zde vyrazí do míst, kam turisté často nejezdí.
„Budeme se pohybovat kolem nejvyššího pohoří severní Afriky s názvem Atlas. Jeho nejvyšší bod se jmenuje Džabal Tubkal a je vysoký 4167 metrů nad mořem. V současné chvíli je tam spousty sněhu a výstup na toto pohoří trvá obvykle zhruba dva dny, a tak budeme muset návštěvu pohoří oželet. Nestihli bychom další místa, která chceme navštívit,” vysvětluje Urbánek.

Maroko je konstituční monarchií, které vládne král Mohamed VI. Hlavním městem je Rabat a Maroko má 32,6 milionů obyvatel. Obyvatelé Maroka jsou téměř bezvýhradně sunnitští muslimové. Úředním jazykem je arabština, značně rozšířená je i francouzština a v berberských oblastech se hovoří berberštinou. Většinu populace v Maroku tvoří Arabové či poarabštění Berbeři.

„Právě s Berbery chceme prožít Štědrý den někde v poušti Sahara, v jejich kolonii, u jejich pokrmů a za zvuku jejich bubnů. Vezeme s sebou i český vánoční stromeček, i když jen umělý, a ozdoby, a tak chceme prožít letošní Vánoce,” popisuje plány Rajčok.

Na mladé muže ale nečeká procházka růžovým sadem. Oblasti které chtějí navštívit na západní Sahaře jsou oblastmi častých svárů a bojů. Nebude tam bezpečno.

„V Maroku se nesmí pít žádný alkohol, kouří se tam hašiš a tato země je považována za drogové království. Jsou tam časté policejní a vojenské kontroly, nesmí se tam moc fotografovat, jelikož je tam spousta vojenských objektů. I přes to všechno se tam moc těšíme,” shodují se dobrodruzi.

„Já už si například necháváme narůst vousy, protože jsem se dočetl, že v Maroku jsou vousatí muži místním obyvatelstvem považováni za důvěryhodnější,” směje se Urbánek.