„Jsme součástí Evropské unie, není možné se izolovat. Vážím si toho, že naše včelařství je ve světě hodnoceno pozitivně,“ sdělil Deníku Luděk Sojka, předseda Českého svazu včelařů, který v sobotu přijal pozvání klatovských členů svazu. Přednášel o českém včelařství v Evropě, ale hovořil o zkušenostech se včelařstvím po celém světě. „V Izraeli je včelařství na profesionální úrovni. Za malého včelaře je považován ten, kdo vlastní tak 160 včelstev, navštívil jsem chovatele se sedmi tisíci pěti sty včelstvy, která sahala až k pásmu Gazy. Svá včelstva si hlídal elektronicky, jen dával pokyny příslušným pracovníkům,“ řekl Sojka během své přednášky.

Jací jsou čeští včelaři

„Měl jsem jako předseda na co navázat, a to na kvalitu. Včelaři jsou dnes samostatní, sami se starají o prodej svého medu. Roční produkce medu v České republice je 7000 tun, což by stačilo pokrýt poptávku po medu v celé ČR, ale přesto import v rámci EU dělá 42 %. Sto korun za kilogram medu je dnes v ČR běžná odrazová cena,“ říká Sojka.

Za profesionálního včelaře je podle legislativy EU považován ten, kdo má alespoň 150 včelstev. Do cechu českých včelařů se může přihlásit i včelař s méně než sto včelstvy, pokud se zaváže, že jejich počet navýší do roka na sto.

Kolik včelstev má předseda Českého svazu včelařů? „Mám 40 včelstev, mám klidné matky i včelstva, je to má radost,“ řekl Sojka. „Na včelařství je důležitý také spolkový život, spolupráce profesionálních včelařů s malovčelaři a podchycení nové generace. „Naší chloubou je školicí středisko Nasavrky, kde máme dálkový tříletý učební obor, pořádáme tam i jednorázové semináře. K tomuto školícímu centru paří zhruba 180 včelstev, jsou umístěna ale v lokalitách pro včely výhodnějších.

Plány v Nasavrkách

„V letošním červnu bychom zde rádi uskutečnili mezinárodní setkání včelařské mládeže. Naší vizí do budoucna je vytvořit tu centrum evropské mládeže, tábor pro mladé včelaře,“ plánuje Sojka. „V následujících letech do roku 2013 bych chtěl dotáhnout získání dotací, konkrétně na úly, jejichž výměna je důležitá v souvislosti s nešířením nemocí, například morem,“ dodal Sojka. „V tom máme trochu problém s neorganizovanými včelaři, kteří jsou ne vždy ochotní ke spolupráci,“ dodal Sojka.„V minulém roce zasáhl mor včelího plodu včelaře v Kolinci a Nalžovských Horách,“ potvrzují klatovští včelaři.

„Klatovský svaz včelařů letos oslaví 115 let své existence. Máme 149 členů, 8 včelařů bez včelstev a na Klatovsku je i 11 včelařů, kteří nejsou v našem svazu,“ řekl Deníku Miroslav Dražka, předseda ZO Klatovy. „Klatovská organizace má dohromady 1235 včelstev,“ dodal Dražka.