České a finské studentky oboru oděvnictví měly tak možnost společně tvořit v šicí dílně, procvičit angličtinu i poznávat kulturu odlišné země.

„Smyslem těchto krátkých pracovních výměn v rámci projektu Eguidya je rozvíjet u mladých lidí dovednosti, které budou potřebovat při hledání zaměstnání a umožnit jim vyzkoušet si svoje odborné dovednosti v cizině. Při práci na společných úkolech se ztrácí ostych, žáci mají příležitost uplatnit své jazykové znalosti. Není třeba perfektně ovládat cizí jazyk, ale je třeba se odvážit a promluvit,“ objasnila význam projektu zástupkyně ředitele Dana Haviarová.

Dívky měly příležitost společně tvořit. „Měly jsme jim ukázat, jak pracujeme na praxi, co šijeme. Vybraly jsme materiál, ze kterého jsme pak šily kabely,“ informovala studentka Jana Fuchsová z třetího ročníku . „Byla jsem ve skupině s Jenny, většinou jsme se dorozuměly anglicky nebo pantomimou. Vybrala jsem si s Jenny stejný návrh kabely, šily jsme každá svoji souběžně spolu, mohla jsem jí tedy poradit. Nakonec jsme měly každá jinou, protože jsme si ji upravily podle sebe,“ dodala Fuchsová o průběh společné tvorby.

Studetky i učitelé měly pro finskou návštěvu připraven během jejich pětidenního pobytu různorodý program. „Byly jsme s nimi na exkurzi v Joce a ve středu večer jsme šly na bowling. Čtvrťačky s nimi byly nakupovat, plavat a vzaly je do muzea podívat se na paličkování,“ řekla Deníku studentka Marie Tomanová o přichystaných akcích pro finskou návštěvu.

Krajky zaujaly

„V muzeu obdivovaly práce klatovských krajkářek, chtěly vidět tuto krásnou starou technologii i v praxi a podívat se na setkání klatovského krajkářského klubu. Technika hotovení paličkované krajky je velmi zaujala a práce krajkářek je nadchly,“ popsala zájem Finek o českou tradiční krajkářskou techniku Haviarová.

Projekt výměnných návštěv pokračuje i příští týden, kdy z ISŠ Klatovy odjíždějí žáci z oboru automechanik do holandského Heerlenu a jeden kuchař do německého Aachen.