„Musíme oddělit přípravnu syrového masa, vybudovat přípravnu na vytloukání vajec a přípravu zeleniny. Oddělit musíme rovněž černé a bílé nádobí, rekonstruovat výtah. Rekonstrukce je náročná, ale přesto nezbytná,“ popsal nutné změny místostarosta města Horažďovice Ladislav Lenský.

Horažďovická škola v Blatenské ulici patří mezi ta školská zařízení, kde stále ještě předepsané standardy nesplňují. Podle průzkumu Deníku jich je přes pět procent. „Podle mých informací se žádná tragédie ve školních jídelnách dít nebude,“ uklidňuje hlavní hygienik České republiky Michael Vít. Navíc česká směrnice je mnohem přísnější než ta evropská.

Evropské směrnice například nepožadují existenci digestoří. Spaliny při pečení a vaření musí jen bez problémů odcházet z kuchyně a nesmí se vracet zpět do jídla, aby se v kuchyni netvořily plísně.

„Město nemělo v minulých letech prostředky na opravu jídelny, a proto se na řadu u nás dostala až letos,“ dodal místostarosta Horažďovic Lenský.

Podobně na tom jsou třeba v Pačejově. Zde letos začala první etapa kompletní rekonstrukce školní jídelny.

„Museli jsme starou budovu zbourat a na jejích základech vyroste nová,“ upřesnil starosta Pačejova Vladimír Smolík. Až do konce loňského školního roku měla jídelna výjimku pro provoz od hygieniků a obec sháněla peníze. „Dostali jsme čtyřmilionovou dotaci z ministerstva financí a Plzeňský kraj přidal tři miliony korun. První etapa vyjde na více než 9 milionů, druhá zhruba stejně. Na druhou etapu máme požádáno o dotaci, tentokrát z evropských peněz,“ dodal Smolík. Oprava jídelny by měla skončit do 25. srpna, prozatím školákům vaří obědy v tamní mateřské škole.

Letos se nové školní kuchyně a jídelny dočkají také žáci Základní a mateřské školy v Měčíně na Klatovsku.

„V loňském roce jsme otevřeli mateřskou školu, kam v září přišly první děti. Díky dotaci kterou jsme obdrželi v závěru loňského roku, dokončíme jídelnu během jarních měsíců,“ informoval starosta města Měčín Stanislav Skala.

„Česká vyhláška o jídelnách je přísnější než v jiným státech Evropské unie. Takové problémy, jaké musí řešit ředitelé českých škol, naši zahraniční partneři řešit nemusejí,“ říká ředitel Základní školy v Komenského ulici v Horažďovicích Petr Mazanec.