Velmi nebezpečný invazivní druh, který přenáší na člověka horečku dengue, žlutou zimnici a další velmi nebezpečné choroby. V ohrožení ale není jen západ republiky, letos v únoru byl potvrzen výskyt tohoto nebezpečného tvora v oblasti Bratislavy.

Zprávu o šíření komára tygrovaného v Bavorsku přinesly list Passauer Neue Presse a agentura DPA. Informovaly, že tomu nasvědčují výsledky loni zahájeného monitoringu komárů. Odborníci nachystali v Bavorsku pasti na tyto obtížné tvory na šesti místech a hned na čtyřech z nich byli polapeni komáři tygrovaní.

Rekonstrukce průtahu Železnou Rudou.
Centrum Železné Rudy je zcela rozkopané, začaly práce i na poslední části

Ti pocházejí z Asie. Do Evropy se rozšířili při dovozu komodit, jako jsou pneumatiky či okrasný bambus. Komár tygrovaný byl zařazen mezi stovku nejhorších invazivních druhů světa, na člověka přenáší horečky dengue a chikingunya, žlutou zimnici či Zika virus. „Jde o jeden z nejnebezpečnějších invazivních druhů komára, které se v kontinentální Evropě vyskytují. Přenáší až 22 různých virů," varovala letos ve své zprávě Slovenská akademie věd (SAV). Němečtí politici ale tamní veřejnost uklidňují, že není důvod k panice. „Riziko přenosu virů, jako je horečka dengue v Bavorsku, prostřednictvím nepůvodních komárů, jako je asijský komár tygrovaný, je v současné době naštěstí velmi nízké,“ uvedla ministryně zdravotnictví Judith Gerlachová.

Sezona komára tygrovaného začíná podle SAV v dubnu a končí na začátku listopadu. Na rozdíl od jiných druhů komárů je aktivní i přes den. Množí se například v kanalizaci, nádobách s malým množstvím vody či květináčích. Ve víčku od PET lahve se podle slovenských vědců může vylíhnout až dvě stě larev. V Bavorsku jsou proto v ohrožených oblastech obyvatelé žádáni, aby nedávali komárům šanci k rozmnožování.

Komár tygrovaný je podle slovenských odborníků v tamních podmínkách schopen přežít i zimu.

V ČR byl podle dostupných informací zaznamenán dosud jen jeden výskyt, před více než deseti lety.