Juránkovu chatu, nejvýše položenou horskou chatu v Čechách, postavil Ski klub Plzeň roku 1922 k ochraně a odpočinku lyžařů a turistů. Na Vánoce roku 1931 chata vyhořela. „Nová honosná třípatrová chata byla postavena z půjček a darů a slavnostně otevřena 28. října 1932. V roce 1945 byla zničena. Během války chatu využívala německá armáda. Na Vánoce 1945 byla zásluhou Norberta Langa, přítele Arno Juránka, chata znovu obnovena. Od roku 1948, kdy byl hraniční prostor uzavřen a později opatřen tzv. železnou oponou, chata postupně chátrala," zavzpomínal na pohnutou historii místa za organizátory Radovan Holub. Dnes jsou na místě Juránkovy chaty už jen rozvaliny a pamětní deska. Z bavorské strany je tam přístup po dvou značených stezkách, z české strany tam přístup není. Proto na místě Juránkovy chaty pronese předseda o.s. Otevřená Šumava Emil Kintzl proslov o situaci na Šumavě a doplní ho Pavel Valtr, autor publikace Šumava a její perspektivy. Součástí setkání bude pietní akt za obnovu turistických cílů, zničených totalitními ideologiemi.
Trasa: Schutzhaus Kleiner Arber (chata v sedle Malého Javoru známá jako Chamer Hütte) – Brennes – Scheiben – Svaroh – Juránkova chata – vyhlídka na Černé jezero z Jezerní stěny – Rozvodí – Čertovo jezero – Špičák.
„V případě zájmu bude možné využít mimořádný autobus v 10.30 hodin z parkoviště Kaskády na Špičáku (poblíž železniční stanice Špičák) a v 10.45 hodin od čerpací stanice Benzina Železná Ruda, který účastníky doveze do sedla Scheiben. Místo nutno rezervovat v informačním centru Železná Ruda telefonicky na 376 397 033 nebo mailem na itcruda@sumava.net," upozornil Holub.
Časový průběh
9.00 Schutzhaus Kleiner Arber
11.30 parkoviště v sedle Scheiben (tady se může připojit většina turistů z české strany), místo je přístupné autem a je tam parkoviště
13.00 Svaroh – hřeben a Juránkova chata – přestávka, občerstvení
14.30 Vyhlídka na Černé jezero
16.30 Špičák, železniční stanice