„Tehdy jsem si splnil sen. Do Pořičí jsem totiž přišel s představou, že budu zachraňovat a obnovovat starý krásný zámek a že všechno bude skvělé. Dnes jsem už z toho snu vystřízlivěl. Na objektu pokračují rekonstrukce průběžně. Jsou financovány z největší části ze státních prostředků. Peníze tedy přicházejí do oprav průběžně, a tak se zámek opravuje na etapy,“ říká kastelán.

Zámek je kvůli generální rekonstrukci veřejnosti nepřístupný, a proto zámeckého pána těší, když na objekt přijdou návštěvníci alespoň během dnů otevřených dveří, které se na zámku pravidelně organizují.

„To se můžeme vždycky pochlubit tím, co se na našem zámku, který spíše připomíná staveniště, během roku udělalo. Věřte nebo ne, na zámek během těchto akcí přijde i tisícovka návštěvníků,“ pochvaluje si Čermák.

Zámek v Červeném Poříčí je ojedinělou stavební ukázkou saské renesance v českém prostředí. Zámek byl postaven v místech bývalé tvrze už v roce 1611. Památka návštěvníky zaujme především výmalbami interiérů s tématikou inspirovanou antickými pověstmi či neobvyklou štukovou výzdobou zámecké kaple. U zámku je rozsáhlý park, který je během roku volně přístupný.

„Snažíme se zámek propagovat. Pořádáme zde koncerty, vystoupení šermířů. Dokonce už zámecký park přivítal i dvě zcela netradiční svatby. Jedna se konala u jezírka a druhá byla ryze motorkářská,“ vypráví zámecký pán.

V letošním roce spustila správa zámku i oficiální internetové stránky na adrese: www.cervene–porici.cz, kde se snaží informovat veřejnost o historii i průběhu oprav zámku.

„V současné době na zámku realizujeme opravu střechy nad budovami předzámčí. V roce 2010 se budeme snažit zpřístupnit veřejnosti zámeckou kapli sv. Jana Nepomuckého a Nejsvětějšího Srdce Páně, kde návštěvníci uvidí původní mobiliář, restaurovaný rokokový oltář a kazatelnu,“ láká turisty do Poříčí Marcel Čermák.

Zámek budou moci turisté navštívit v nejbližší době o víkendu 20. a 21. června, kdy se v Poříčí koná pouť. „Dvacátého června se ve 14 hodin uskuteční slavnostní vernisáž výstavy představující výtvarníky a literáty edice Imago et verbum. O den později se uskuteční v 9, 11 a ve 14 hodin tradiční prohlídky,“ doplnil informace Marcel Čermák.