Ceny bytů na Klatovsku se snižují. Jejich propad ovšem není tak velký jako ve větších městech. „Pokud bychom porovnali ceny bytů v době před dvěma a třemi lety s letošními, mají tendenci se mírně snižovat, a to především u panelákových bytů. U nových bytů se nezvyšují, ale stagnují,“ popsal vývoj trhu na Klatovsku klatovský realitní makléř Karel Müller. „Snižování cen není tak prudké jako například v Praze, protože bytů není nadbytek,“ zdůvodnil Müller.
V Sušici pořídíte panelákový byt o trochu levněji než v Klatovech. „Klatovy jsou mírně dražší, ale jen o pět až sedm procent,“ uvedl Müller.

Ceny pozemků na vesnicích se naopak nemění. „Jsou ve stejné cenové relaci jako v době před krizí. Jsou také levnější než ve městech. Tento rozdíl je daný lepší dostupností služeb,“ dodal Müller.

„Slyšel jsem, že ceny bytů nyní klesají. Pokud bych nyní chtěl byt, tak bych se podle vývoje trhu orientoval a sháněl ho. Kdybych ovšem nutně potřeboval mít kde bydlet, na klesající či vzrůstající ceny bych se neohlížel a zohlednil bych jen cenovou hranici podle svých možností,“ řekl Deníku klatovský obyvatel Jan Houba.

Ceny obecních bytů se také mění, ovšem v závislosti na znaleckých posudcích. „Byty v Klatovech prodáváme podle pravidel, která jsou schválena už několik let. Vývoj cen je plynulý, nejsou jejich výrazné nárůsty či propady, jako tomu je na trhu s nemovitostmi. Ceny se vytváří podle znaleckého posudku, do kterého se každoročně promítá i inflace. Znalecká cena se pak snižuje předem danými koeficienty. Vliv trhu tedy není přímý,“ sdělil Martin Červený ze Správy nemovitostí Klatovy.

Nájemné se zvýší v Klatovech i příští rok. „V posledních čtyřech letech bylo zvyšování nájemného regulováno zákonem. V Klatovech je zvýšení od roku 2010 rozloženo do dvou let,“ informoval Červený. V roce 2010 nájemci v klatovských městských bytech zaplatili měsíčně 40,42 Kč za m². V novém roce se zvýší nájemné na 44,91 Kč za m².