Zboží celkem za miliardu šedesát sedm milionů korun, což je o mnoho více něž v roce 2007, zajistili loni západočeští celníci. Informovala o tom mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.

Podle ní byl loňský rok pro celní správu mimořádně úspěšný. „Z pohledu celní správy byl rok 2008 významným přelomem v oblasti boje proti padělkům a napodobeninám. Díky sérii úspěšných akcí na tržnicích v příhraničí s následným nepřetržitým dohledem se podařilo značně snížit nabídku prodeje nelegálního zboží na místech, kde byl jeho výskyt největší,“ sdělila mluvčí.

Celní správa se více zaměřila na tržnice. „Na dvanácti velkých tržnicích v příhraničí s Německem jsme uskutečnili důkladné kontroly a následný dlouhodobý dohled,“ podotkla Blahutová.

Klasika: DVD, textil a cigarety

Celníci zajistili přes 390 tisíc pirátských CD a DVD, 367 tisíc padělků obuvi, textilu a dalšího spotřebního zboží především světových značek. Při kontrolách také trhovcům odebrali přes milion a půl neokolkovaných cigaret. „Zabránili jsme tak daňovému úniku ve výši 2 miliony 679 tisíc korun,“ pronesla Blahutová.

V mnoha případech byli celníci úspěšní ještě před tím, než se importované výrobky dostaly na tržnici. „Na celních útvarech v Chebu, Draženově, Sokolově, Karlových Varech a Rozvadově našli celníci nelegální či zdraví ohrožující zboží v 78 případech při kontrolách kontejnerů dovezených z Číny,“ doplnila mluvčí.

Rok 2008: Příliv cizinců do západních Čech

Celníci většinou v součinnosti s cizineckou policií prováděli kontroly nelegální zaměstnanosti a zjišťovali, zda mají zaměstnanci patřičná pracovní povolení. V Plzni se kontroly nejvíce zaměřily na Borská pole, která se stala mekkou cizinců, především Asiatů. „Provedli jsme 298 kontrol v nejrůznějších podnicích, firmách a provozovnách. Při 132 kontrolách jsme zjistili porušení zákona. Bylo to celkem 489 cizinců, kteří neměli pracovní povolení,“ vypočetla Blahutová s tím, že tyto hříšníky postoupili úřadu práce. Ten uděloval finanční sankce, většinou však subdodavatelům práce – pracovním agenturám, které si s pracovním povolením mnohdy těžkou hlavu nedělají.

Podle Blahutové jsou kontroly zaměřovány především na stavebnictví či zemědělství. Nelegální zaměstnanci se ale stále častěji objevují i v gastronomii a službách.