„S plány se školou je to poměrně těžké. Někteří rodiče se rozhodli a nedali děti k nám. To jsme zjistili 1. září nebo i déle, takže nemůžeme moc plánovat dopředu. Hlavní cíl, který chceme splnit, je, abychom tuhle školu udrželi. Protože škola je jedna ze základních věcí, která zde udržuje alespoň nějakou populaci. Výhodou je, že budova školy patří nám, takže nemusíme platit žádný nájem, a je lépe, když je budova využívaná, než když využívaná není, ale naopak se musí celá vytápět. Z hlediska dalšího vývoje Čachrovska je životně důležité tady školu udržet. Naše škola může nabídnout dětem to, co žádná městská škola ne, takže pokud někteří rodiče hledají pro své dítě klidnější školu, tak by naše byla ideální. Rodiče se mohou přijít kdykoliv podívat, jak to ve škole chodí,“ řekla Deníku starostka Jana Kocurová.

Čachrovskou základní školu nyní navštěvuje 17 dětí a 14 dětí mateřskou školu. Neberou nízký počet jako handicap, ale naopak jako přednost. Učitelé se mohou žákům více věnovat a řídí se heslem Komenského – škola hrou. „Naše škola má sice nějaké nevýhody, ale my se snažíme dívat na výhody, kterých je mnoho. Máme obrovskou školu na málo dětí, takže na vše máme hodně místa. Máme také hodně pomůcek z dob, kdy tady byl ještě druhý stupeň. Nejde jen o starší věci jako mapy, knížky a podobně, ale i o moderní pomůcky, protože naše škola se zapojila do projektu Peníze školám. Máme například v obou třídách internet a interaktivní tabule. Hlavní, na co se soustředíme, je, aby děti měly ještě dětství. Soustřeďujeme se na co nejvíce aktivit, které rozvíjejí soustředěnost, hravost a pohyb dětí. Chceme, aby děti do školy chodily rády a učení je bavilo,“ sdělil ředitel ZŠ a MŠ Čachrov Petr Jansa.

Děti na základní škole jsou rozděleny do dvou tříd kvůli nízkému počtu. Předností toho je, že se v praxi učí spolu žít a vycházet, i když je každé jiné. Odpadá tam rivalita, která je běžná na větších školách. „Snažíme se děti neustále něčím zaměstnávat, od doby, kdy přijdou do školy až po dobu, kdy z ní odcházejí. Děti mají možnost chodit do dramatického kroužku, kroužku výtvarné výchovy, kroužku vaření a karate. Naším snem do budoucna je nakoupit koloběžky a dělat výlety do okolí,“ dodal Jansa.

Děti jsou ve škole spokojené. „Moc se mi tady líbí, nejvíce asi třídy a družina, jak je máme vybavené, a je tady hodně místa. Navštěvuji tady kroužek karate a ještě se dvěma kamarády jednou nebo dvakrát do měsíce vydáváme školní časopis. Píšeme tam všechny možné informace, naposled jsme popisovali místa, kam jsme jezdili na výlety,“ řekl žák Zdeněk Dezort z páté třídy.